zulfu livaneli

Zülfü Livaneli / Sanatçı

20 Haziran 1946 Ilgın
Zülfü Livaneli, (d.20 Haziran 1946′da Ilgın, Konya) Türk özgün müzik sanatçısı, politikacı, yazar ve yönetmen

Tam adı mer Zülfü Livanelioludur. Aslen Artvin Yusufelilidir. Ankara Maarif Koleji(TED) mezunudur. Daha sonraki tarihlerde ABD Fairfax Konservatuarı’nı bitirmitir. Zülfü Livaneliolu balama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel’in ei olan enitesi Turhan Yücel’den Ilgın’da yaadıı yıllarda ve yaz tatillerinde örendiinde, enitesi Turhan bey’in hayatını deitirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiinden haberi yoktu.

Zülfü Livaneli, müzii ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiyenin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaamı boyunca 300′e yakın besteye ve 30 film müziine imzasını attı.

Türkiye’den ansızın ayrılarak İsveç’e sürgün yıllarında bulaıkçıklık dahil muhtelif ilerde çalıan Livaneli’nin en büyük arzusu bir gün Türkan oray ile tanıabilmek ve o zaman Türkiye’de suçlanan kiilerin urak yeri haline gelen İsveç’te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya airlerle karılaabilmekti.

Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: “Yer Demir Gök Bakır”, “Sis” ve “ahmaran”. Valencia Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ve 1989′da Montpelier Film Festivali’nde “Altın Antigone” ödülüne layık görüldü. “Sis”, “En iyi Avrupa Film dülü”ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya’da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon irketine satıldı.

Ekim 1986′da Cengiz Aytmatov’un daveti üzerine Federico Major, Yaar Kemal, Arthur Miller ve dier ünlü sanatçı ve düünürlerin katıldıı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City’de toplanan Issyk – Kul Forumu’nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kiilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelimesine katkıda bulunmak üzere çalımalarda bulundu.

1996 yılında Pariste merkezi bulunan UNESCO (Birlemi Milletlerin Eitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptıı “Nazım Türküsü” adlı albümde Nazım Hikmet’in iirlerinden besteledii arkıları bir araya getirdi.

“Arafatta bir çocuk”, “Geçmiten Gelecee Türküler”, “Sis”, “Orta Zekalılar Cenneti”, “Diktatör ile Palyaço”, “Sosyalizm öldü mü”, “Engerein Gözündeki Kamama” ve “Bir Kedi, Bir Adam, Bir lüm” ve “Mutluluk” ve Leyla’nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi’nde köe yazarlıına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

mer Zülfü Livaneli lker Hanım’la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eitimi ve yaptıı pek çok iten sonra müzik ile ilgilenmi. 5 albüme imza atmıtır. Müzie ara veren Aylin Livaneli uan yurt dıında ekonomi üzerine eitim almaktadır.Yayınlanmı 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdii konsere 500.000 kiinin katıldıı söylenmektedir.

arkıları

Ada

Anlı Yemen

Arhavili İsmail

Asya – Afrika

Atlının Türküsü

Belalım

Bir ift Turna

Bitlisde Be Minare

Bize De Banazda

Bulut Mu Olsam

Ceylan     ökertme

Dönen Dönsün

Duvarlar

Gidelim

Gözlerin

Güldür Gül

Gün Olur