Hollywood filmi deil gerçek! Bilim adamları zombilerin bir anlamda gerçek olabildiini ve bu ürkütücü duruma ise Ophiocordyceps unilateralis olarak bilinen bir mantar türünün neden olduunu tespit etti. Bilim adamlarının kefettikleri bu mantar neyse ki öncelikle karıncaları hedef alıyor..

Bir karıncayı ele geçirdikten sonra içine yerleen mantar, karıncayı yava yava içten yemeye balıyor. Bu noktadan sonra karınca için ölüm kaçınılmaz hale geliyor ama her ey burada bitmiyor. ünkü mantar karıncanın beynini kemirmeye baladıında karınca amaçsız bir ekilde yürümeye balıyor. zellikle Tayland’ın bazı bölümlerinde görülen bu mantar türünün ele geçirdii karıncılar daima ormanların içlerine doru yürüdükten sonra yerden yaklaık 25 cm yukarıdaki yapraklara dileri ile tutunup hareketsiz kalıyorlar.

Bundan sonra mantar kurbanına baka parazitlerin de bulamasını engellemek için karıncanın etrafında bir koza örüyor ve ziyafetine devam ediyor. Mantarın en son olarak karıncanın çenesini kapalı tutan kasları yemesi ise bilim adamlarını aırtan farklı bir detay oldu.

Zombi karıncalar sinekler tarafından kontrol ediliyor, baı koparılıyor.

Güney Amerikada, kadın phorid sinekler yeni bir üreme ekli kefetti.

Sinekler, ate karıncaların etrafında gezip , yumurtalıklarını apandise benzeyen inesiyle ate karıncasının içine enjekte eder.

Yumurta büyür ve larva karıncanın baına doru yol alır.Larva orda 3 hafta yaar.Bu 3 hafta arasında karıncayı zombiye döndürür( bu durumda karıncalar zorla 50 metreye yakın yürürler.)

Resimde de görüldüü gibi sonunda bebek sinek, karıncanın kafasından çıkarken karıncanın ana bilgisayarını ve kapaklarını koparır.

Bebek sinein çıkma anı.

Bebek sinein çıkma anı.

Ve yeni doan sinek.

ABD bilim adamları, son yarım yüzyılda phorid sineklerin Güney Amerikada çoaldıını…

…Ve ate karıncalarında azaldıını söylüyorlar.

Zombi karıncalar video