zerlik otu: (Syrische / Steppenraute / Hermale / Harmel / Harmal / Peganum harmala / Nazarotu / Peganum / African rue) Mayıs-Austos ayları arasında yeilimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 30-50 cm boyunda, çok yıllık otsu bir step bitkisi. Daha çok kumluk ve talık yerlerde, mezarlıklarda görülür. Gövdeleri yatık ve otsudur. Yapraklar çok parçalıdır. içekler uzun saplı ve tek tek bulunur. Meyveleri çok tohumlu, toparlak ekilde bir kapsüldür. Tohumları kırmızımsı kahverengidir.

Türkiyede yetitii yerler: Orta Anadolu.

Kullanıldıı yerler: ounlukla tohumları kullanılır. Tohumlarında hamin, harmalin, peganin gibi alkaloitler vardır. Kurt düürücü ve narkotiktir. Halk arasında egzama, basura karı ve tütsü olarak kullanılır.

Ba arılarına üzerlik otu

ok çeitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ba arıları, bu nedenlere etkili olan ifalı bitkilerle tedavi edilebiliyor. Ancak, ısrarlı arılarda mutlaka doktora görünmelisiniz.

BEL ARILARINI DA DİNDİRİYOR

Halk arasında nazar otu olarak da bilinen üzerlik otunun kök ve tohumlarından faydalanılıyor. Harmalin, harmin, harbamol ve peganin içeriyor. Baırsak parazitlerini düürücü, terletici ve adet söktürücü etkisi bulunuyor. Sinir sistemini rahatlatıcı olarak da kullanılabiliyor. Bu ottan elde edilen öz, ate düürücü özellik taıyor. Bel ve ba arılarını dindiriyor, gözleri kuvvetlendiriyor, kalp çarpıntısını önlüyor, sinirleri teskin ederek, histeriye iyi geliyor. Nefes yolları hastalıklarına karı da etkili olan üzerlik otu çayı, kan pıhtılaması, damar tıkanması durumlarda da etkili oluyor. Ayrıca bayılma, sersemleme, yorgunluk ve halsizlik ile adale zafiyetine iyi geliyor.

UZERLİK(Peganum harmala)

· Ruhsal sıkıntıları; Histeriyi giderir. Karın arısını geçirir.

· İdrar söktürür, Böbrek ye mesane arısını hafifletir.

· Cinsel gücü artırır .Hanımlarda hamilelii kolaylatırır.

· Regl söktürür,

· Hemoroide etkilidir,

· Kalp çarpıntısı ve Nefes darlıına iyi gelir.

zerlik (nazar otu) : Sedef otu giller familyasından; Afrika, Asya ve Amerika”nın sıcak bölgelerinde yetien, tek tek beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir. içekleri yeilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre eklinde bir kapsüldür.

Tohumlarının içeriinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve   kırmızı boya maddesi vardır.

Faydası : Sinir sistemini uyarır Balgam söktürür. Mide ve kulunç arılarında faydalıdır. Sulu egzamada ikayetleri giderir.