Bazıları zararsız görünse de, bu canlılar her yıl binlerce insanın ölümünden sorumlu.Karada ve suda yaayan dünyanın en ölümcül canlıları…

Poison Dart Frog:
Her kurbaanın vücudu toksin üretse de, bu kurbaanın ürettii toksinler 10 insanı öldürebilir. Orta ve Güney Amerika’da yaayan Poison Dart Frog’un ölüm yetenei salgıladıı kokudan geliyor.

Cape Bufalosu:
1,5 ton aırlıındaki bu tehlikeli canlı, baının üstünde bulunan ustura keskinliindeki boynuzları ile aslan dahil birçok yırtıcı hayvanı öldürme yeteneine sahip. Afrika’da yaayan Cape Bufalosu, vurduu kafa darbesiyle birden fazla insanı da öldürebiliyor.
Kutup ayısı:
Bu büyük canlılar pençe darbesiyle bir insanın kafasını vücudundan ayırabiliyor. Etobur cinsi olun Kutup ayılarının en fazla öldürdüü canlı ise balinalar.

Fil:
16 ton aırlıındaki bu sakin görünülü hayvanlar her yıl 500′ün üzerinde insanın katili oluyor.

Tuzlu su timsahı:
Kuzey Avustralya ve Güneydou Asya’da yaayan bu canlılar 7 metre boyunda 1.6 ton aırlıında. 1 ton aırlıındaki bir aygırı 1 dakikanın altında bir sürede öldüren timsahlar suyun içinde yunus kadar hızlı yüzebiliyor.

Afrika Aslanı:
Yarım tona ulaan aırlıklarıyla ürkütücü bir görüntüye sahip olan Afrika aslanları sadece Tanzanya’da yıl içinde 70 insanı öldürüyor. Dünyanın en büyük ikinci kedisi olan aslanlar avlarını önce iç organlarını yerler. Fillere ve su aygırlarına da saldıran Afrika aslanlarının en ilginç eylemi ise Uganda demir yolu içilerine saldırarak, demir yolu döenmesine engel olarak gerçekletirmilerdir.

Büyük beyaz köpekbalıı:
Sadece okyanuslarda yaayan büyük beyaz köpekbalıklarının aırlıkları 5 tona kadar ulaabiliyor. Genel olarak insanlara saldırmayan bu canlıların temel besin kaynaı ise orkinoslardır. 5 Temmuz 2008 tarihinde Türkiye’de ilk kez Edremit Körfezi’nde yakalandı.

Box Jellyfish (Deniz anası):
Dünyadaki en ölümcül hayvanlarından biri olan bu deniz anası türü, ismini kare eklinden ötürü alır. Kuzey ve kuzeydou Avustralya’da bulunan Box Jellyfish’ler dokunaçları aracılııyla salgıladıı zehir kurbanının bayılmasına sebep olur. Dokunduu kii eer kısa sürede sudan çıkartılmazsa 3-4 dakika içinde ölür. Her yıl 50 kadar insanın ölümüne neden olan bu deniz analarının boyu 15 metreye kadar ulaabiliyor.

Asya Kobrası:
Boyu ortalama 1.2 ile 5.8 metre olan Asya kobralarının zehri sinir sistemini felç edici niteliktedir. Kızgınlık anında boynunu iirebilen kobraların 50 bin insan öldürdüü belirtiliyor.

Sivrisinek:
Sıtma paraziti taıyan sivrisinekler sadece 2007 yılı içinde 2 milyondan fazla kiinin ölümünden sorumludur. Her yıl 70 milyon insana hastalık aktaran sivrisineklerde AIDS’e sebep olan HIV virüsü gelime ortamı bulamıyor.
Kaynak:www.teknolojivebilim.com