Hangi besinleri hangi ilaçlarla almanız gerektiini biliyor musunuz İte dikkatli olmanız gereken besinler ve ilaçlar:

Yerinde, uygun dozlarda ve sürelerde kullanıldıında hayat kurtarıcı olan ilaçlar bazı durumlarda hayatımızı karartabiliyor. Yanlı gıdalarla alınan ilaçlar, etkileim göstererek ilacın etkisini azaltabiliyor veya artırabiliyor. Hatta ölüme kadar götürebiliyor.

zellikle antidepresanlarla birlikte tüketilen incir, bakla, lahana turusu, tavuk veya dana cieri gibi besinler kan basıncını yükselterek hastanın ölümüne sebep oluyor.

Zaman’da yer alan habere göre İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Bakanı Prof. Dr. Yaız resin, ilaç kullanırken besinlerin tüketimi konusunda çok dikkatli olunması gerektiini söylüyor.

İlaç alımında yapılan en büyük hatalardan birisi ilaçları yanlı gıdalarla almak. Bu durumda, ilaçlar yarardan çok zarar veriyor. Ayrıca besinlerle etkileim, ilaç kullanımının kesilmesinden sonra 2-3 hafta daha devam ediyor.

C vitamini ilacı kullanan kii süt içmemeli

Prof. Dr. Yaız resin, etkileim nedeniyle ilaçların her türlü besinle alınamayacaını belirtiyor. C vitamini ilacı kullanan kiinin, aynı anda süt ve süt ürünleri almaması gerektiini söyleyen Yaız resin, bu besinlerin C vitamini emilimini engellediini ifade ediyor. Kolesterol düürücü ilaçlar da greyfurt suyu içilmemesi gerektiini dile getiren Yaız resin, “Greyfurtta bulunan kimyasal maddeler, ilaçların baırsakta parçalanmasını salayan enzimleri baskılayarak ilaçların parçalanmasını geciktirir. Bu da ilaçların kanda daha çok birikmesine sebep olur. Kan düzeyi 2-16 kat artar, bu da doza balı yan etki riskini artırır. Bu ilaçları kullananlar, tedavi süresince greyfurttan uzak durmalı.” diyor.

ANTİDEPRESANLARA OK DİKKAT

zellikle antidepresan ilaçlar kullanılırken besin alımında çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu tür ilaçlarla tüketilen bazı besinler kiiyi ölüme kadar götürebiliyor. Yaız resin, “Eski peynir, fermente edilmemi sosis, sucuk, incir, bakla, lahana turusu, soya sosu, tavuk veya dana cieri, tiramin proteini zengin besinlerdir. Bu besinler, asla antidepresan ilaçlar kullanılırken tüketilmemelidir. Tiramin, kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir. Ba arısına, kusmaya hatta ölüme sebep olabilir. Ayrıca göüs arısı, ense sertlii, yüksek ate, terleme ve taikardiye (kalbin atım sayısının 100′ün üstünde olması) de neden olabilir.” eklinde konutu.

Penisilin türevi ilaçları asitli besinlerle almayın

Penisilin türevi antibiyotikleri meyve suları, kafein, domates gibi asitli besinlerle kullanmayın. Asitli besinler mide asidini artırır. Bu da mide hasarına yol açar. Böylece ilacın etkisi azalmı olur.

Kalsiyum içeren yiyecek ve vitaminler (süt, yourt) ve demir içeren mineralleri, tetrasiklin adlı antibiyotik kullanırken tüketmeyin.

Kansızlık tedavisinde kullanılan demir ilaçları ile kalsiyum zengini süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmu meyveler, kuru baklagiller, yeil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. En az 2 saat sonra tüketin. Bu besinler demir emilimini engeller ve tedaviden sonuç alınamamasına sebep olur.

İdrar söktürücü diüretik ilaçların triamterene içerenleri, böbreklerden potasyum atımını bloke eder. Potasyum artıı ise düzensiz kalp atımına sebep olur. Bu nedenle triamterene içeren diüretiklerle birlikte potasyum zengini muz, kayısı, turunçgiller, patates gibi besinler tüketilmemeli.

İdrar söktürücü kalsiyum kanal blokerleri ile birlikte greyfurt suyu tüketmeyin. Greyfurt suyu ilacın vücutta daılmasını önler ve kan düzeyini yükseltir. Böylece ilacın etkisi artar ve zehirlenmeler meydana gelir.

Arı kesiciler, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Herhangi bir besinle veya özellikle süt ile beraber bu tür ilaçları kullanabilirsiniz.