Rusyada Baykal Gölü üzerinde her kı oluan kocaman yuvarlak buz kütlelerinin nasıl olutuu bilim insanlarını tam 128 yıldır megul ediyordu. Ancak yedi yıllık bir çalıma gerçei ortaya çıkardı.

Yuvarlak buzları ilk defa 1882 yılında bir Rus bilim insanı fark etti. Yuvarlak buz kütlelerinin nasıl olutuunu aratırmaya balayan Rus bilim insanı, o günkü bilgiyle bir sonuca ulaamadı ve bu durumu gizemli bir olay olarak nitelendirdi.
Bu olaydan 121 yıl sonra bu defa 2003 yılında Baykal Gölünün uydu fotoraflarında aynı yuvarlak buz kütlelerine rastlandı. Kilometrelerce yuvarlak buz kütleleri olumutu.


Rus bilim insanları, buzun nasıl olutuunu anlamak için bir daha kolları sıvadı. Bu defa çalımalar 7 yıl sürdü. Uzun süren çalımalar sonrası buz kütlelerinin yuvarlak ekilde olumasına gölün altında bulunan doalgaz kaynaklarının neden olduu ortaya çıktı.
Kı aylarında suyla karıan gaz, sıcak buhar oluturuyor ve bu da yuvarlak dalgalara neden oluyor. Bu yuvarlak dalgalar yukarıya doru çıktıında iyice souyarak buz kütlesine dönüüyor.
Kaynak:haberblog.org