Bilimadamlarının uzun yıllardır aratırdıı yunuslar, bir sırlarına daha veda etti. İte yunusların hızlı olmalarının nedeni;

İleri teknoloji ölçümlerin kullanıldıı yeni aratırmaya göre, yunuslar hızı hızla yön deitirme güçlerinden kaynaklanıyor.

Amerikan Fizik Dernei konferansında sunulan aratırmada, aratırmacı Tim Wei, 70 yıllık çözülmesi çok zor olan sorunun sonuçlandıını belirterek, “İlk olarak, bulmacanın çözüldüünü düünüyorum. Yunuslar, Gray ve dier insanların hayal ettiinden çok daha güçlüler ” dedi.

1936 yılında İngiliz zoolog James Gray, üpheci bir ekilde yunusların saniyede 9 metre hızla yüzdüklerini gözlemlemiti. Yunusların gerekli gücün onda birini üretebileceini tahmin etmiti ve yunusların cildindeki bir eyin su altındaki sürtünme gücünü artırdıını ve yüksek hıza ulaabildiklerini tasarlamıtı.

Birçok biyolog Gray’in çelikisini uzun süre reddetmesine ramen, yunus vuruunun gücünü belirlemek için çalıma yapmadı. Güçlü yüzücüler olan yunusları gözlemlemek için, aratırmacılar Amerikan donanmasından emekli olmu Primo ve Puka isimli 2 yunusu incelediler. Aratırmacılar, suyun hareketini görünmez yapan küçük köpüklerle dolu özel tasarlanmı bir tank kullandılar. Tank yunusların hızlarını videoya almak için çok küçük olduu için sudaki kuyruk performansları da videoya kaydedildi. İtme kuvveti yunusların aırlıına ve kuyrukları tarafından yaratılan ölçümlere göre hesaplandı.

Köpüklerin hamlesini izlemek için yazılım kullanan aratırmacılar, hızın derecesini yunusların kuyruunun ürettii güce (yaklaık ortalama 100 kg) çevirmek için havacılık ve uzay aratırmalarındaki enerji ölçüm kavramlarını kullandılar. Bu miktardaki itme kuvvetinin ortalama düzeydeki olimpiyat yüzücüsünden yaklaık 6 kat daha fazla olduunu buldular. hatta yunuslar yüzme fenomeni Michael Phelps’ten 3 kattan daha hızlı yüzebiliyorlar. Benzer kas hacmi olmadan yüzücünün kıyafetleri bile Phelps’e avantaj salayamaz.

Biyoloji Profesörü Frank Fish, bunun bir çeliki olmadıını belirteret, “Yunusların bunu yapmak için her zaman kasları vardı. Gray yanılmıtı” dedi.
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com