Yunus balıklarının insanlardan sonra en parlak beyne sahip olduu belirlendi.

Daily Mail’in haberine göre, yapılan yeni bir aratırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla balantılı birçok özellie sahip olduunu gösterdi.

Atlanta’daki Emory niversitesi’nden zoolog Lori Marino tarafından yapılan aratırmada, yunus balıklarının beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karılatırmak için MR teknii kullanıldı.

ie burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduunu belirten Marino “Yunusların birçounun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor” dedi.

Yunuslar uzun zamandır zekalarıyla tanınıyor, ancak üç yaındaki bir çocuun zeka seviyesine sahip olabilen empanzelerin, yunuslardan daha zeki olduu zannediliyordu. Bu son aratırmayla empanzeler üçüncü sıraya dütü.

Yunusların belirgin bir kiilikleri olduu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düünebildikleri belirtildi.

“Elence parklarında kullanım zalimlik”

Bu durumda yunuslara insanlarla aynı statünün verilmesini isteyen uzmanlar, böylesine zeki hayvanların elence parklarında kullanılmalarının ve etleri için öldürülmelerinin zalimlik olduunu belirtti.

Yunuslar ve balinalar, çok mutsuz olduklarında soluk almayı kesip intihar edebiliyor.