Toplum içinde gayrı ihtiyari kaçırılınca insanolunu yerin dibine sokan ve utancından kızartan gaz kokusunun yüksek tansiyona ilaç olduu anlaıldı.

Hani ünlü bir deyimimiz vardır. “Bir o…..k dokuz doktora bedel” diye. Meer bu deyimi dilinden düürmeyen halkımızın bir bildii varmı….

Yellenme kokusu yüksek tansiyona iyi geliyormu!

İnsanolunun yellenme kokusundan ikayeti oldukça eski ancak yeni bir bilimsel aratırma, bu kokunun aslında kan basıncını düzenlediini tespit etti. nlü Amerikan Bilim Dergisi “Science” son sayısında yayınladıı bir bilimsel aratırma raporunda, insanolunun çıkardıı gazın kokusunun, kan basıncını düzenlediini kaydediyor.

Raporda, fareler üzerinde yapılan deneylerde, bunun net olarak tespit edildii belirtiliyor. John Hopkins niversitesi uzmanları, baırsaklardaki bakterilerin sebep olduu kokunun içerdii ‘hidrojen sülfit’in, beyne sinyaller göndererek, sinirleri rahatlatmasını saladıını ve kan basıncını düürdüünü tespit ettiler. Yakın tarihlerde yapılan aratırmalar, hidrojen sülfitin vücut içinde çeitli psikolojik fonksiyonlar gören ve “gasotransmitters” olarak adlandırılan moleküllerden olduunu gösteriyor. Tıp uzmanları, insan gazının fonksiyonları konusundaki bu yeni bilgilerin, bazı yeni aratırmalara da kapı aralayacaına dikkat çekiyor. Ayrıca, bu yeni bulgular, ilaç endüstrisinde de yeni gelimelere sebep olabilecek. Bazı haber kaynakları, yakın gelecekte “yel kokusu hapları” bile üretilebileceini iddia ediyor.

(Haber 7)