BAYBURTun Kırkpınar Köyü’nde bazı hastalıkları iyiletirdiine inanılan yılanlar, bu yıl da ortaya çıktı. Türkiyenin dört bir yanından ifa arayanlar Bayburta akın etmeye baladı.

Bayburta 40 kilometre uzaklıktaki Kırkpınar Köyünde her yıl boyları 30 santimetre ile bir metre arasına deien yılanlar toprak altındaki yuvalarından yeryüzüne çıkıyor. Yaklaık bir ay süreyle çevrede yaayan ve yöre halkı tarafından sütle beslenen yılanların boaz, ba, mide, bel, ayak arıları, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi ettiine inanılıyor. Arı olan bölgenin üzerine köylü kadınların yardımıyla yılanları koyan vatandaların bazıları, köye kadar gelmelerine ramen korkarak yılanlardan uzak duruyor.

Yöre halkının doktor yılanlar adını taktıı, zehirsiz olan yılanları topraktan çıktıktan sonra sütle beslediklerini belirten Kırkpınar köylülerinden Mürvet elikkanat (49), Seans baına 5 lira alıyoruz. Yılanların ne zamandır bölgede çıktıını bilmiyoruz. Yılanlar Mayıs ayı baında çıkar, bir ay sonra kaybolur. Gelen hastaların çou yılanlardan ifası buluyor dedi.

Baarısı ikayeti ile İstanbuldan gelen Songül elebiolu, Baım ve dizim arıyordu, yılanlara tedavi ettirmeye geldim. İnallah ifasını bulurum diye konutu. Ba ve dizlerine yılanları koyarak ifa arayan vatandalar zaman zaman ilginç görüntüler oluturdu