Kocaeli niversitesi (KO) Mühendislik Fakültesinde bilim adamları, insan elinden bin kat daha hassas ve dorulukta hareket ettii bildirilen robot gelitirdi.

Mekatronik Mühendislii öretim üyelerinden Doç. Dr. Zafer Bingül bakanlıında Doç. Dr. Cüneyt Oysu, Yrd. Doç. Dr. Serdar Küçük ve Aratırma Görevlisi Selçuk Kizir tarafından tasarlanıp gelitirilen ve elin bütün hareketlerini yapabilen robot, üzerine yerletirilecek aletlerle beyin ve göz ameliyatları gibi hassasiyet gerektiren cerrahi operasyonlarda kullanılabilecek.

Doç. Dr. Zafer Bingül, AA muhabirine yaptıı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Aratırmalar Kurumu (TBİTAK) tarafından desteklenen proje kapsamında tasarlayıp, fiziksel olarak gerçekletirdikleri ‘Yüksek Hassasiyetli Paralel Robot’un ‘stewart platormu’ olarak da bilindiini söyledi.

Robotun insan elinden çok daha hassas olduunu, kol ve bilek hareketlerinin tamamını çok yüksek dorulukta yapabildiini ifade eden Bingül, unları belirtti:

‘Lazer ölçüm sistemi (interferometre) kullanarak yaptıımız ölçümde robotun 534 nanometrelik hareket deiimine neden olduunu belirledik. İnsanlar arasında en hassas elin cerrahlar ile ressamlarda olduu kabul edilir. Bir elin hassasiyeti en fazla 0.5 milimetredir. Oysa gelitirdiimiz robot 534 nanometre hassaslıkta iler yapabiliyor. Yani bir ressam veya cerrahın çok ince uçlu bir kalemle yapacaı dokunuun büyüklüü en az 0.5 milimetredir, ancak robotun yapacaı dokunu bundan yaklaık bin kat daha küçük olacaktır.’

-OK KK ALANLARDA OPERASYON YAPMA ANSI-

Robotun, üç boyutlu hareket edip dönme oluturabilen ‘space mouse’ ile istenilen ekilde kontrol edilebildiini, bilgisayara yüklenen bir yörünge denklemini algılayıp yörüngeyi takip edebildiini anlatan Bingül, robot ile ayrıca, bir malzemenin çok hassas ilenebileceini, ucuna yerletirilecek alet sayesinde molekül veya bakterinin hareket ettirilebileceini kaydetti.

Robotu özellikle tıp alanında kullanmayı amaçladıklarını, bunun için ekip olarak çalımalarını sürdüreceklerini bildiren Bingül, öyle devam etti:

‘Robot, üzerine yerletirilecek aletlerle omurilie yapılan ve felç riski taıyan lokal anestezi, beyin, göz ameliyatları gibi hassasiyet gerektiren cerrahi müdahalelerde kullanılabilecek. Cerrahi operasyon yapılan alan mikroskopla büyütülüp doktorun görebilecei bir yere yansıtabilir. Doktor, mouse ile robotu istedii ekilde hareket ettirebilir ve robotun hassasiyetinden faydalanarak çok küçük alanlarda operasyon yapabilir. Böylece hassas hücrelerin bulunduu alanlara yönelik cerrahi müdahalelerde risk azaltılarak, baarı ansı artırılabilir.’

-İSTENDİİNDE FZE RAMPASI YA DA HELİKOPTER PLATFORMU-

Robotun, dünyada ‘stewart platformu’ olarak da bilindiini, söz konusu platformun füze rampası, helikopter pisti olarak da kullanılabildiini belirten Bingün, unları kaydetti:

‘zerine yerletirilen füzeye platform sayesinde istediiniz oryantasyonda açı vererek ateleme yapabiliyorsunuz. Füzenin hedefe tam isabetle vurabilmesi için çıkıta iyi oryante edilmesi gerekiyor. Bu platform ile oryantasyonu salayabiliyorsunuz.

Platform ayrıca, deniz araçları üzerine yerletirilerek helikopter pisti olarak da kullanılabiliyor. zellikle sava gemilerinde helikopterlerin dalgalı denizde gemiye inebilmesi için platformun düz durması gerekiyor. Platform, dalgaların oluturduu olumsuz etkileri ortadan kaldırıp dengede durarak, helikopterin gemiye inmesini kolaylatırıyor.’
Kaynak:habervitrini.com