Kaynaklar azaldıkça, enerji tüketiminin pahalanması insanları yeni arayılara yöneltiyor. zellikle son yıllarda, yakıt tüketimini azaltarak maksimum verimle konutları ısıtmak artık lüks deil bir zorunluluk olarak karımıza çıkıyor.

Fotoraftaki 2,5 kilogramlık ta kütleyi havada duruyormu gibi gösteren effaf madde Aerojel, dier adıyla “donmu duman”, sadece 2 gram aırlıında. Dünyanın en düük younluklu katısı silis aerojel 1 mg/cm3, havanın younluu ise 1,2 mg/cm3 olduunu düünürsek, bir katının havadan daha az younluklu duruma gelmesi oldukça ironik geliyor insana.
Aerojel’in daha da önemli bir özellii var. Isı yalıtımı dier katılara göre çok daha yüksek. u anda NASA, aerojeli uzay elbiselerinde ve Mars’a gönderdii robotlarda kullanıyor.

Aspen Aerogel firması, nano teknoloji ile yapılarda yalıtım için aerojeli kullanan ve aerojel battaniyeleri üreten ilk firmalardan biri.

Aspen Aeorgel firması ürettikleri Spaceloft battaniyeleri için dier yalıtım malzemelerinden, fiberglas ve köpükten 3-4 kat daha iyi yalıtım saladıını iddia ediyor. Uygulaması basit, su buharı geçirgenlii var ve yangına dayanıklı. Fotoraflarda yangına dayanıklılıını görebilirsiniz.

ok yeni bir teknoloji ve u an için pahalı bir uygulama. Hafif, yalıtımı yüksek ve effaf olması, çatılar gibi yük taıyan ve ııın girmesi istenen yerlerde devrim yaratabilecek bir malzeme. Zamanla, piyasada üreticileri çoaldıkça birçok sektörde bu maddenin uygulamalarda özellikle ısı yalıtımında sıkça kullanıldıını görebileceiz.

-Kaynak-
en.wikipedia.org