Paleoantropoli ve zooloji bilim adamlarının aratırması sırasında Altay Daları’nda bulunan en az 30 bin yıllık serçe parmaı kemiinin DNA incelemesi ve hücre organeli mitokondri yapısı incelendi. Mitokondri, kas-sinir hücrelerinde enerji iletimini salıyor.

Leipzig’deki Max Planck Evrim Antropolojisi Enstitüsü uzmanı Johannes Krause, “Neanderthal insanı ve günümüze uzanan homo sapiens (Bilen İnsan) insanından farklı gözüken bu soyun (veya türün) gerçekten apayrı olup olmadıının anlaılması için derinlemesine aratırmalar olacak” dedi.

Neandherthal insanı ile “modern insan” homo sapiens’in 500 bin yıl önce genetik olarak farklılama ihtimalinin kuvvetli olduu düünülüyor.
“Gerçekten daha önce hiç görmediimiz yeni insan soyuna benziyor. 40 bin yıl geriye gidebilen bu tür homo sapiens’e çok benziyor; ancak genetik olarak farklı” diyen Max Planck antropoloji genetii uzmanı Johannes Krause, güney Sibirya Altay türü için, “Dik Yürüyen İnsan” homo erectus’tan çok daha genç Altay insanı soyunun 1,9 milyon yıl önce ilk çıkı kıtası olarak Afrika’dan türemi olabileceini belirtti.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr