Hologram TV:

İlk önce LCD televizyonlar geldi, daha sonra LED ve OLED imdi de 3 boyutlu televizyonlar. Bundan sonraki adım ise hologram. Bugüne kadar sadece bilimkurgu filmlerinde gördüümüz bu teknoloji yakın gelecekte oldukça yaygınlaacak. ncelikle reklamcılık alanında kullanılması öngörülen hologramlar gelien tekniklerle birlikte perakende kullanıcıların da hizmetine sunulacak. Japonya, hologram teknolojisine öncülük yapan sayılı ülkelerden biri. 2018 ve 2022 Dünya Kupası turnuvalarına aday olduunu açıklayan Japonya’nın FIFA’ya sunduu teklif paketinde maçların 3 boyutlu teknoloji ile yayınlanması da var. Bu konsept projeye göre 200 adet HD kamera ile kaydedilecek olan maçlar, dier ülke statlarında 3 boyutlu olarak izlenebilecek.

Vücut biosensörleri:

Biosensör teknolojisi günümüzde güvenlik ve gıda alanında kullanılıyor. Biosensörler yardımıyla kimyasal saldırıları veya gıdalardaki salmonella virüslerini tespit etmek mümkün. Bilim adamlarının bundan sonraki hedefi ise vücudumuza yerletirilebilecek biosensörler üretmek. Bu biosensörler sayesinde kan kimyasını analiz etmek ve vücudumuzda olan biteni gözlemlemek kolaylaacak. Böylelikle gözle görülmeyen hastalıklar çok daha kısa sürede tespit edilebilecek ve anında müdahale edilecek.

Nanotek elbiseler:

Nanoteknoloji yardımıyla elbiselerimizin çok farklı özellikleri olacak. Bu teknoloji yardımıyla bakterilere karı antibiyotik salgılayan, hareket enerjisinden elektrik üretip cep telefonlarını arj eden, ıslanmayan, yanmayan, kurun geçirmeyen, vücudu belirli bir sıcaklıkta tutan ve kendi kendini temizleyen elbiseler kullanabileceiz.

Elektronik kâıt:

Kâıt gibi esnek ve yeniden kullanılabilir özelliklere sahip olan elektronik kâıtlara yüklenen veriler elektrik akımının yardımıyla okunabilir görüntü haline dönüüyor. Elektronik kâıt uygulamalarının yardımıyla elektronik teknolojisi bugün bildiimizden çok farklı bir hale dönüecek. Gelimi elektronik kâıt teknolojisi iç mimaride, reklamcılıkta, evlerde, yazılı basında ve ofislerde çok farklı uygulamaların kullanılmasına imkân verecek.

Fotovoltaik binalar:

Artan ehir nüfusu ve çoalan teknoloji talebi nedeniyle ihtiyaç duyduumuz enerji miktarı da her geçen gün daha çok fazlalaıyor. Fosil kaynakların azalması ve çevre kirlilii tehditleri ise bu artıın karılanması için tıpkı otomobil sektörü gibi farklı alternatiflerin denenmesini zorunlu kılıyor. Bu alternatifler arasında en temiz ve en etkili yöntemlerden biri ise güne enerjisini güne pilleri yardımıyla elektrik enerjisine dönütürmek. stelik bu sistem sadece elektrik santrallerinde kullanılmıyor. Binaların dı yüzü ve çatıları bu güne pilleri ile kaplanarak fotovoltaik binalar oluturmak mümkün. Henüz ülkemizde örneklerini göremediimiz bu teknolojinin yurtdıında bazı uygulamaları mevcut. Güne enerjisi teknolojinin ucuzlaması ile kendi enerjisini güne enerjisinden üreten fotovoltaik binalar giderek yaygınlaacak. Güne enerjisi özellikle gökdelenler için oldukça önemli bir tasarruf aracı olacak.

Yüzey bilgisayarları ve yeni nesil arayüzler:

Yüzey bilgisayarları 30 inçlik dokunmatik ekrandan oluan yeni bir bilgisayar türü. Microsoft’un öncülük ettii bu teknoloji sayesinde birden fazla kii aynı anda bilgisayarı kullanabiliyor. Ayrıca harici aygıtları dokunmatik ekranın üzerine koyarak kablosuz dosya paylaımı yapmak ve sanal klavye kullanmak da mümkün. İlk etapta ofis, restoran, otel gibi ticari mekanlarda yaygınlatırılması planlanan yüzey bilgisayarları, maliyetlerin dümesiyle son tüketicilerin de hizmetine sunulacak. Yüzey bilgisayarlarının bir adım üstü ise özel eldivenlerle yönetilen yeni nesil arayüzlü bilgisayarlar olacak. 2002 yılında çekilmi olan Azınlık Raporu filminde bir örneini gördüümüz bu teknoloji sayesinde el ve parmak hareketleri ile bilgisayarları kontol etmek mümkün hale gelecek. Bu gelecek nesil bilgisayarlarla elde edilecek gerçek boyutta görüntü, üstün hareket kontrolü ve gelimi a iletiimi sayesinde bugün bildiimiz anlamdaki bilgisayar kavramı tamamen deiecek.

Dijital kredi kartı:

Yeni nesil dijital kartlar yardımıyla artık daha güvenli alıveriler yapabileceiz. stün güvenlik salayacak olan bu kartların bir PIN numarası olacak ve her alıveri için özel ifre üretecek. Alıveriin tamamlanması için her iki numaranın da doru girilmesi gerekecek. Böylelikle internet üzerinden gerçekleen kredi kartı sahtekarlıklarının da önüne geçilmi olacak. Citibank ve VISA bu teknolojinin ilk uygulamalarına baladılar bile.

Semantik Web-Web 3.0:

Web 2.0 uygulamalarının yardımıyla internetteki bilginin miktarı son yıllarda muazzam bir ekilde arttı. Sosyal medya, paylaım siteleri ve güçlü arama motorları yardımıyla artık sınırsız bilgiye ulamak mümkün. Ama bu durum beraberinde çok büyük bir bilgi kirliliini de getiriyor. Artık bilgi bulmak deil, bulunan bilginin doru bir ekilde filtrelenmesi en büyük sorun haline gelmi durumda. Gelitirilmekte olan semantik web yani Web 3.0 uygulamaları yardımıyla internet üzerindeki bilgiler ve bunların birbirleri ile ilikileri daha düzenli bir ekilde indekslenebilecek, bu bilgiler de otomasyon sistemleri tarafından daha kolay bir ekilde anlaılacak. Böylelikle ihtiyacımız olan yararlı bilgiye eriim daha rahat olacak. Bugün bir dijital kamera almak istediimizde internette arama yapıp karımıza çıkan onlarca hatta yüzlerce sayfayı incelemeye çalııyoruz. Fakat karımıza çıkan bilginin younluu nedeniyle bu oldukça karmaık bir süreç halini alıyor. Semantik web yardımıyla, gelecekte internette daha anlamlı aramalar yapmak mümkün olabilecek. rnein bir dijital kamera almak istediimizde bütçemize, ihtiyacımıza, yapmak istediklerimize, oturduumuz yere ve hatta maaza stoklarına göre arama yapabileceiz.

Robotlar:

Günümüzde robotlar endüstriyel amaçlarla fabrikalarda belirli komutları yerine getirmek üzere kullanılıyor. Bu teknolojiyi günlük hayatta da kullanabilmek için yapılan çalımalar ise hızla devam ediyor. Gelien teknolojilerle birlikte bilimkurgu filmlerinin deimez figürleri olan robotların normal hayatımıza karımasına da çok az kaldı. Honda’nın gelitirdii yeni nesil insansı robot serisi ASIMO mevcut teknoloji yardımıyla hareketli nesneleri, jestleri, mimikleri, çevreyi, sesleri ve yüzleri tanıyabiliyor. Japon Robot Dernei’nin (JARA) yayımladıı rapora göre 2020 yılında ev ve ofislerde kullanabileceimiz birçok robot çeidi ortaya çıkacak. Bu rapora göre robotlar insanlara hem günlük ilerinde, hem birçok bilimsel deneyde hem de uzay aratırmalarında yardım edebilecekler.

Elektrikli arabalar:

Azalan petrol kaynakları, otomobil sektöründe yaanan krizler ve küresel ısınma tehlikesi otomobil firmalarını da farklı alternatiflere sürükledi. Bu alternatiflerin en önemlisi ise elektrikli arabalar. Elektrik motoru ve kendine özel bir pil ile çalıan bu arabalar atmosfere zararlı gaz da üretmiyor. Chevrolet, Chrysler, Nissan ve Renault gibi büyük otomobil üreticileri birkaç yıl içerisinde elektrikle çalıan otomobil modellerini belirli ülkelerde satıa sunacak. Deloitte’un bu sene yayınladıı rapora göre 2020 yılında global araba satılarının üçte biri elektrikli araçlardan oluacak.