Yeni kefedilen kör ve yer altında yaayan bu pretador karınca türünün dünya üzerinde yürüyen ilk karınca türlerinden olduu düünülüyor. ekli nedeniyle Marstan gelen karınca adı verilen türe Amazon Ormanında ölü bitkilerde rastlandı.

Teksas niversitesinden doktora örencisi Christian Rabeling, Brezilyadaki Amazon Ormanıdan bu yeni karıncanın ilk alt türünü kefetmi oldu. Rabeling ve arkadaları daha önce böyle bir ey görmedikleri için karıncaya Martialis Heureka yani Marstan gelen Karınca adını verdiler.

Karınca yer altındaki yaam alanına mükemmel ekilde uyum göstermi. Uzun soluk bedeni ve gözsüz yaratılan bu karıncaların kafalarından çıkan kıskaçların avını yakalamak için çene kemii görevi gördüü düünülüyor.

M. Heureka sadece yeni bir tür olmanın dıında aynı zamanda yeni bir cins yani karınca familyasının da yeni bir alt türü. 21 alt familyaya yeni bir cins 1967den beri eklenmiyor.

Karıncaların 120 milyon yıldan beri dünyada var oldukları düünülüyor. Bilim adamları karıncaların toprakta, aaçta ya da farklı habitatta yaamak için kolayca özelletiklerini düünüyor.

Marstan gelen karıncanın ayaından alınan DNA örnei onun karınca aile aacının en altına yerletirdi.
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com