Isparta ili sınırları içerisinde bulunmakta olan yazılı kanyon tabiat parkı’nın zengin ve pırıl pırıl akan suyu göksu çayının kaynaını oluturur. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doal güzellikleri ile doaseverleri çeken bölge bundan baka tarihi kalıntılar bakımından da önemli. Tarihi kral yolunun da geçtii kanyonda bir tapınak ve yazıtlar bulunuyor. Bölge 1989 yılında tabiat parkı ilan edilmi.

Nasıl gidilir  Neler yapılır

Isparta sınırları içerisinde bulunmakta olan yazılı kanyon tabiat parkı’na ulamak için ilk olarak ısparta’ya gelmeniz gerekiyor. Isparta’dan güney yönünde ilerlediinizde konya yolu üstündeki kovada gölü’ne giden yoldan içeri giriyorsunuz. Bu yol boyunca ilerleyip, çandır yolundan sütçüler bölgesine girdiinizde park yaklaık 10 km ileride. Kanyon girii çandır köyü baırsak deresi altında.

Bölgeye günübirlik gezi ve piknik için gelebilirsiniz.

Yazılı kanyon’a girdiiniz anda büyülenecek, ve belki birkaç saniye donup kalacaksınız! zakkum aaçlarının altında tahta masalar, göksu ırmaı’na dökülen sular. Tahta köprüler. Burada durup ayaklarınız suda, bir çay içmelisiniz. acıktıınızda taptaze alabalıklar sizi bekliyor!. Daha sonra tahta köprülerden geçerek tanınmı kral yolu’na varacaksınız. Burada bir tapınak, ve tapınaın sa ve solunda da yazıtlar var. Yazılı kanyon yazılı kanyon, doasıyla olduu kadar tarihi kalıntılarıyla da sizi etkileyecek.

Yine ısparta sınırları içerisinde ve bu bölgeye çok yakın bir baka tabiat parkı olan gölcük tabiat parkı’nı da görmelisiniz. Bundan baka yine il sınırları içerisinde bir dier belde olan eirdir ilçesi de kaçırılmaması gereken çok ey barındırıyor. Eirdir, yamaç paraütü sporu için çok ideal. Bu bölge yamaç paraütçülerinin kaçırmaması gereken bir uçu bölgesi. Eirdir sadece yamaç paraütüne deil neredeyse bütün doa sporlarına ideal bir doal konuma sahip. İlçede yapılabilecek etkinlikler arasında dacılık, doa yürüyüü, rüzgar sörfü, maaracılık, kampçılık, yamaç sörfü, tırmanma, bisiklet turu, ku gözlemcilii, amatör avcılık faaliyetleri gibi geni seçenekler bulunuyor. Bundan baka eirdir’de bulunmakta olan etudosd dernei yazılı kanyon’a turlar düzenliyor. Etudosd dernei’nden bilgi alabilirsiniz. Telefon numaraları: 0246 311 43 88

Sezonu

Nisan – Ekim ayları arası yazılı kanyon tabiat parkı’nı ziyaret için en ideal dönemdir.

Bitki rtüsü ve Habitat

Yazılı kanyon tabiat parkı’nın balıca bitki çeitleri olarak kızılçam, kızılaaç, saçlı mee, çınar, ardıç, ceviz, keçiboynuzu, zeytin aaçlarını ve pırnalmeesi, akça kesme, sandal, defne, tesbih, sakız, alıç, zakkum aaçcıklarını sayabiliriz. Bitki örtüsünü oluturan dier bitki çeitleri arasında ise mersin, karaçalı, katırtırnaı, yabangülü, laden ve sarmaık sayılabilir.

Bölgede karılaılan hayvan çeitleri domuz, yabankeçisi, tilki, porsuk, su samuru, tavan, sincap, kartal, kızılakbaba, doan, güvercin, üveyik ve kekliktir.

evre Yöreler

Eirdir, Manavgat, Antalya, Gölcük tabiat parkı

Nerede Kalınır

Yazılı kanyon tabiat parkı içerisinde konaklama olanaı bulunmuyor. Buraya yakın merkez olan antalya’da konaklayıp, bölgeye günübirlik olarak gelebilirsiniz. Bundan baka düzenlenen turlardan birine katılıp, çevredeki dier doal ve tarihi deerleri kefedebilirsiniz.