Organ baıındaki sıkıntıyı gidermek için tasarlanan yapay kalbin her yıl 20 bin kiiye umut olması bekleniyor

Dünyada organ baıındaki sıkıntıyı gidermek amacıyla tasarlanan yapay kalbin 2011′de klinik deneyler için hazır olacaı açıklandı.

Tamamen yapay olan prototipi hazırlayan Avrupalı aratırmacılar, kalbin klinik deneylerine 2011′de balayacaklarını bildirdi.

Yapay kalbin üretimi, kalp nakil uzmanı Alain Carpentier, Truffle irketi ve Fransız yeni bulular ajansının desteinde biyomedikal Carmat firması tarafından Paris yakınında bir yerde yapılacak.

Bilim adamı Carpentier, AFP ajansına yaptıı açıklamada, “artık aratırma safhasından klinik uygulamalara geçtiklerini ve 15 yıllık çalımadan sonra yapay kalbin insanların kullanımına hazırlanması için üretimine balayacaklarını” söyledi.

Kimyasal ilem görmü hayvan dokularından yapılan yapay kalpte, Carpentier tarafından gelitirilen ve hali hazırda dünyada kullanılan kalp kapakçıları protezine benzer bir teknoloji kullanılıyor.

Carpentier, yapay kalpte kullanılan hayvan dokularının, hastanın baııklık sisteminin bu organı reddetmesini engelleyecek ekilde tasarlandıını belirtti.

Yapay kalbin imdiye kadar hem hayvanlarda hem de dijital simülasyon yoluyla denendiini kaydeden Carpentier, denemeler sırasında komplikasyon olmadıına dikkat çekti.

Gerçek bir kalp görüntüsüne sahip yapay kalbin, dünyada her yıl ihtiyaç duyulan 20 bin kalp baıçısı sıkıntısına çare bulması ümit ediliyor.

AA