Uçmanın bir dier adı
Uçmak, eski çalarda insanların hayal bile edemedii bir eydi. Yüzyıllar boyunca once hayallere, rüyalara girdi sonra havada süzülebilen oyuncaklar baladı ve insanlı ilk uçula birlikte insanlık için hayal olmaktan çıkıp insanlar için hayal oldu çünkü yalnızca seçilmi, üstün yetenekli iyi eitilmi insanlar uçmanın keyfini yaadılar. Son yüzyıl içerisinde ise havacılık olaanüstü geliti ve paralelinde sportif havacılık uçmanın keyfini herkesin ayaına getirdi, ve sonunda yamaç paraütü sporu kularla gökyüzünde dansetmenin en kolay ve en kısa ve en ucuz yolu olarak karımızda duruyor.

Bilgisayarın geliimine paralel bir gelime takip eden outdoor etkinlikleri tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Abd’de yapılan istatistiklere göre her 5 aileden birisinde outdoor malzemesi bulunmaktadır. Sistemli çalıma hayatının getirdii ofis içi aırı performansın karı ucunda yer alan outdoor sporları kiiler için bulundukları sistemli yaamdan bir kaçı anlamına gelmektedir. Bu atmosferden bir anlık kurtulan kii, doa ile iliki içerisine girerek kendi iç dengesini tekrar kazanmakta ve bilhassa i hayatında daha geni görülü ve esnek davranabilmektedir. Günümüzde büyük firmalar kendi personellerine tertipli aralıklar ile motivasyon artırıcı outdoor etkinlikleri düzenlemektedirler.

lkemizde de outdoora olan ilgi, bilgisayar sistemlerinin ofis çalıma disiplinin içerisinde yerini aldıı günden balayarak hızla artmaktadır. Bata trekking ve dalı, daha sonra ise yamaç paraütü. Pilotlarımız arasında banka müdürleri, bilgisayar mühendisleri, sistem mühendisleri, hekimler vb. meslek gruplarından insanlar vardır. zel olarak dizayn edilmi 42 m2 büyüklüünde olan iki kiilik yamaç paraütü ile gerçekletirilen uçulara tandem denir. Tandem uçularında paraütü bu konuda deneyimli bir pilot kullanır; ikinci kii ise yolcu pozisyonundadır. Lokasyon: Dünyanın en güvenli ve en ho uçu bölgelerinden biri olarak uluslararası üne sahip olan fethiye, ölüdeniz-babada’dan 1992 yılından beri ticari hedefli tandem uçuları gerçekletirilmektedir. Her uçu yaklaık bir saat sürmekte ve sezon boyunca yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ilgi ile izlenmektedir. 75.000 yatak kapasiteli fethiye’yi ziyaret eden 550.000 kiinin %60′ı ingiliz, %10′u italyan, %20′si türk ve %10′u dier ülkelerden gelen turistlerdir. lüdeniz’de tandem uçuu yapanların yaklaık %80′i yabancı turistler olup geri kalanı tatillerini veya haftasonlarını geçirmek üzere gruplar durumunda bölgeye gelen irket çalıanlarıyla yerli turistlerden olumaktadır. ocuklardan yalılara kadar her yataki insan rahatlıkla tandem uçuu yapabilmektedir.