Yakın bir gelecekte tüm kötü anılarımızı beynimizden söküp atabiliriz..

Bilim adamları, farelerin beyinlerindeki seçilmi anıları, dier hafıza bölümlerine ve beyne zarar vermeden silmenin yolunu buldu.

Georgia Tıp Fakültesinde nörobiyolog olan Joe Tsien liderliinde yapılan aratırmada, beyindeki önemli protein seviyeleriyle oynayan bilim adamları, seçilmi belirgin bazı anıları silmeyi baardı.

Neuron (Nöron) adlı dergide sonuçları yayınlanan aratırmanın, sava travmaları gibi insanların ruh salıını bozan anıların silinmesi konusunda yön verici olabilecei belirtiliyor.

Farelerdeki aratırma, örenme ve anılarla ilgili olan alpha-CaMKII adlı bir proteine odaklandı. Bilim adamları, genetik olarak müdahale edilmi farelerin beyinlerindeki alpha-CaMKII proteini seviyeleriyle oynayarak, uzun dönemli ve kısa dönemli hafızaya müdahale etmeyi amaçladı.

Bu süreç sonunda bilim adamları, farelerin baka eyleri unutmadan, “elektrik oku” gibi “seçili” anılarını silmeyi baardı.

Joe Tsien, bu yöntemin insanlarda da aynı etkiyi gösterecei konusunda üpheli olduunu ve bir insanın anılarını silmenin doru olmayabileceini kaydetti.

Tsien, acı verici olanlar da dahil bütün anıların bir amacının olduunu, bunların hepsinden insanın büyük dersler aldıını ve deneyim edindiini söyledi. Tsien, anılar sayesinde aynı hataların tekrarlanmadıını ve anıların ilerleyen hayata uyum salamaya yardımcı olduklarını belirtti.

İnsan beyninin fare beynine oranla çok daha karmaık ve farklı olduunu, bu nedenle yöntemi insanlarda uygulamanın mümkün olmadıını düündüünü söyleyen Tsien, yine de “eer bunun olduunu görürse çok da aırmayacaını” ekledi.

2004 yılında yapılan “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (Sil Batan) filmi, iki sevgilinin, ayrıldıktan sonra çektikleri acıya dayanamayıp birbirleriyle ilgili anılarını “sildirmelerini” konu alıyordu.

Filmle ilgili görüü sorulan Tsien, kötü bir ilikiyi ya da o insanla ilgili anıları silmenin, kimse için çözüm olmayacaını söyledi.

AA