Kilo vermek günümüzde çou insanın en büyük problemi. Kilo vermek için onlarca diyet programı var. Her ne kadar bu diyetler etkili olsa da diyete göre yaamak insanlara çok zor geliyor. Bu zamana kadar dengeli beslenmeyen, yediklerine içtiklerine fazla önem vermeyen insanlar bir anda bu diyet programları ile karı karıya gelince tabiki diyet programına uymakta zorlanıyorlar ve diyete uymamaya balıyorlar.

Günlük yaamda çeitli diyetler deniyorsunuz ve spor yapıyorsunuz ama yinede kilo veremiyorsunuz. O zaman ite size yalara birer birer attıracak yararlı besinler.

Beslenirken, ya yakmak ve beslenirken yalanmamak adına size ufak bir besinler ve tavsiyeler listesi hazırladık.

C vitaminli besinler tercih edin. rnein limon, portakal gibi,.. Bu tip c vitaminini bünyesinde yüksek barındıran besinler sizin ya yakımınızı hızlandıracaktır.

eitli bitkisel çaylar, örnein; Sinameki, yeil çay, balık otu, biberiye vb. Bitkisel çayları düzenli kullanarak, ya yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu tip bitkisel çayların, su atıcı ve ya yakıcı özellikleri vardır.

Süt, ayran vb. gibi sıvı gıdaların yasız olanlarını tercih ediniz. Ayrıca günlük yarım litre sütün günlük kalsiyum ihtiyacınızı karılayacaınıda unutmayınız.

Kırmızı etlerden vazgeçebilirsiniz. Onun yerine beyaz etleri tercih etmelisiniz. Kırmızı etler beyaz etlere göre çok daha fazla yalıdır.

İtah probleminiz varsa, yemeden duramıyorum diyorsanız, size tarçını tavsiye ediyoruz. İtahınızı büyük ölçüde tıkayacaktır.

Zencefil, içeriinde bulunan gingerol sayesinde, metabolizmanızın çalma hızını arttıracaktır. Aynı zamanda da sindiriminizide hızlandıracaktır.

Vücut ısınızı arttıracak besinler tercih edin! rnein; Kırmızı biber. Kırmızı biber vücut ısınızı arttırarak ya yakımınızı hızlandırır.

Enginar seviyorsanız eer, bol bol yiyebilirsiniz. Enginarın su atıcı özellii olup, tuzun vücudumuzdaki olumsuz etkilerinden bizi korur.

Baklagiller lif ve demir kaynaıdır. Ayrıca iyide bir protein çeitidir. Lifli gıdalar ya yakımını hızlandırırken , sizin dengeli beslenmenizde de büyük rol oynar. Baklagilleri listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. rnein; bulgur

Yemeklerde kullanacaımız yalarada dikkat etmelisiniz. Bitkisel yaları tercih etmeli ve oranını iyi ayarlamalısınız. Yapacaınız diyete ve kilonuza göre bunu ölçülendirmelisiniz. Zeytinyaı ite tam size göre bir ya çeitidir. Düzenli zeytin yaı kullanımıyla hem ya yakar hem de, kolestrol düzeyinizi düürürsünüz.

Zengin protein ve aminoasit kaynaı olan yumurta! Yumurtadan vazgeçmeyin. Yumurta adele geliiminde en iyi yardımcınız olduu gibi

Bol bol su için!

Su metabolizmamızı düzenler. Gün içerisinde minimum 2 lt su içmeliyiz. Su vücudumuzda enerji oluumu salar ve zayıflamaya yardımcı olur. Aç karna içilen su vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardım eder; karacier, böbrek ve baırsaklarda toksin birikimini önler ve ya yakımına yardımcı olur.

Karbonhidrat seçimi; diyet yaparken kilo vermek ve ya kaybını görebilmek için glisemik yükü az olan doru karbonhidratlar seçilmelidir. Bu besinler vitamin, mineral ve posa açısından zengindir ve daha doyurucu olabilir. Düük glisemik indeksli karbonhidratlarla kandaki insülin düzeyinizi düük tutarak yemekten sonra vücutta ya depolanmasını önleyebilirsiniz.

Abur cuburdan uzak durun! Cips, bisküvi, kola, gazoz vb. Salıksız besinlerden uzak durun. Bu besinler vücudunuzun ya oranını arttırır. Salıksız beslenmenize sebep verir.

Kaynak:Mynet
Kaynak:uzmanportal.com