Web tasarımı ile uraıyorsanız ya da web sitesi yapmayı düünüyorsanız bu kurallara göz atmanızda fayda var. Digital Labz sitesi, web tasarımcıların uyması gereken 18 kural isminde bir liste hazırlamı. Hepsi olmasa bile aaıdaki maddelerin çounluu dikkate almaya deer öneriler içeriyor.

1. Ziyaretçilerinize bilgiyi zorla vermeyin: Ziyaretçilerinizin ne okumak istediklerine kendilerinin karar vermesine izin verin. Sitenizi gezerken kontrolün ziyaretçilerde olması gerekir. Bir çok pop-up pencere ve reklam linki, sitenizi karmaıklatıracak ve ziyaretçilerin dikkatini daıtarak sitenize olan ilgiyi azaltacaktır.

2. Kötü reklamcılıktan kaçının: Sitenizin reklam gelirleri konusuna odaklanmayın. Sitenizi ziyaret eden bir kii, siteniz hakkındaki kararını saniyeler içerisinde verir. Reklamlarla dolu bir site, ziyaretçiler üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Sitenizin içerik zenginliiyle reklamların daılımının denk olmasına dikkat edin.

3. Bilgi kaynaı olun: Aslında insanların web sitelerinde aradıı temel ey bir ürün, hizmet ya da eitim veya salık gibi konular hakkında spesifik bilgilerdir. Sitenizde, bu tip konular hakkındaki uzmanlıınızı ya da deneyimlerinizi paylamanız sitenizin dier sitelerden farklı olduunu yansıtarak site içeriinizi deerli kılar.

4. Kendi sitilinizi yaratın: Asla ve asla bakalarının içeriini ve emeklerini kopyalamayın. Mümkün olduunca orijinal olmaya çalıın. Bu, sitenizi ve sitenizin içerdii bilgileri güncel ve esiz kılar. Var olan bir habere ekleyeceiniz yeni bir yorum bile esiz bir içerik anlamına gelebilir. Bu nedenle, çok sayıda siteyi gezmeye ve bunlardan ilham almaya çalıın.

5. Standartlara uyun: Standartlar can sıkıcıymı gibi görünebilirler ama standartlara uymak gelecekte yaayacaınız bazı sıkıntıları atlatmanızı salayabilir. Web standartlarına uygun olarak yazılan kodlar, farklı internet tarayıcılarını ve hatta bunların farklı versiyonlarını kullanan insanlara ulama ansınızı arttırır.

6. Açık olun: Web siteniz, ziyaretçilerinizle mümkün olduunca açık ve net bir dille iletiim kurmalıdır. Ziyaretçilerinizi etkilemek için saniyelerle sınırlı bir süreniz olduunu unutmayın. Ziyaretçilerinizin, sitenizin neresinde neyi bulabileceklerini net bir ekilde biliyor olmaları önemlidir.

7. İnternet Explorerı temel alın: Sitenizin tasarımını, dier farklı internet tarayıcılarına ve yaygın olmayan belirli ekran çözünürlüklerine göre yapmayın. İnternet Explorerı sevseniz de sevmeseniz de, internet kullanıcılarının yaklaık olarak %85inin bu tarayıcıyı kullandıını unutmayın. Sitenizin İnternet Exploerer 6da düzgün ve hatasız görüntülemesi, dier tarayıcıların çounda da hatasız ve düzgün görünecei anlamına gelir. Tabi ki unu da unutmamak gerekir ki, IE6 bir gün eskiyecek ve kullanım oranı azalacak ve onun yerini baka bir temel tarayıcı alacak (Muhtemelen IE7:).

8. İçerik en önemli eydir: En baarılı web siteleri, insanlara yeni ve kullanılı eyler sunanlardır. İnternette milyonlarca ie yaramaz ve birbirinin kopyası bilgiler içeren siteler vardır. Yeni, faydalı ve elenceli içerie sahip olan bir sitenin, sadık ve daimi ziyaretçileri olma ihtimali çok yüksektir.

9. Arama motoru optimizasyonu: Sahte bir siteniz olsun istemiyorsanız, anahtar kelimelere odaklanmak yerine arama motoru optimizasyonuna önem verin. Yeni ve kullanılı bilgiler içeren bir site doal olarak arama motorlarının sonuçlarında da üst sıralarda yer alacaktır.

10. Bilgilerinizi doal yollarla paylaın: Bilgilerinizi doal yollarla paylamanız demek, bu bilgilerle gerçekten ilgilenen insanları hedef almanız anlamına gelir. Spam mail ve reklam kullanmaktan kaçının.

11. Size gelen e-postalara geciktirmeden cevap verin: Sizinle e-posta yoluyla iletiim kurmaya çalıan insanlara, çabuk ve kiisel olarak cevap vermeniz, ziyaretçilerinizin siteniz hakkında olumlu bir izlenim oluturmalarını salar. Otomatik cevaplayıcılar kullanmaktan kaçının, ziyaretçilerinize onları umursadıınızı belli edin.

12. Sosyal medyayı kullanın: Digg ve Reddit gibi bir çok sosyal medya sitesini kullanmanız, sitenizin tanıtımına katkıda bulanacaktır.

13. Balantılar kurun ve ilikilerinizi güçlendirin: Dier bilinen ve popüler olan sitelerde veya forumlarda iyi ilikiler kurmanız ve bu tür sitelerde bilinen bir kii olmanız, sitenizin bilinir bir site olma ihtimalini yükseltecektir.

14. Dünyaya açılın: Eer mümkünse, site içeriinizin tüm dünya insanları tarafından anlaılabilir olmasını salayın.

15. Sitenizi kendiniz için deil, kullanıcılarınız için yapın: Site tasarımınızda ve içeriinizde, kullanıcıların istek ve önerilerini dikkate alın.

16. Daima örenmeye devam edin: İnternet dünyası hızla deimekte ve gelimekte. Kendinizi gelitirmeye ve yeniliklere açık olmaya çalıın.

17. Yaratıcı olmak için ilham kaynakları bulun: Dier insanların yaptıkları çalımaları takip edin. İlham almakla, kopyalamanın farklı eyler olduunu unutmayın.

18. Güzellie önem verin: Birçok web profesyonel tasarımcısı css dizaynının güzel olduu görüündedir. CSS kullanarak sitenizin görsel tasarımını güzelletirebilirsiniz.

Kaynak:www.uzmanportal.com