ABD’nin Miami ehrinde düzenlenen “21. Klinik Onkoloji ve Giriimsel Vasküler Radyoloji Kongresi, çeitli damarlardaki daralmanın tedavisinde kullanılan “stentler”in artık vücutta zamanla eriyebilen, hiçbir yan etkisi olmayan, hasta ve hekim açısından ilerleyen dönemlerde ileri tetkik ve incelemelerin yapılmasına kolaylık tanıyan özelliklerde üretilmeye ve uygulanmaya balandıının müjdesi verildi. Türkiye’den kongreye katılan Ankara niversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Radiodiagnostik Anabilim Dalı Bakanı Prof. Dr. Sadık Bilgiç, kalp, böbrek ve bacaklardaki damarlarda daralmaya balı tıkanıklıın giderilmesi için stentlerin yıllardır tüm dünyada kullanıldıını söyledi.

SONU MEMNUN EDİCİ

Günümüzde damar tıkanıklıı olan hastaların çounun ameliyat yerine stent takılarak tedavi edildiini ifade eden Bilgiç, “zellikle tek beyin damarı tam tıkalı olan hastalarda, karı taraf damarın darlıı stentle geniletilerek hastanın normal yaamına devam etmesi salanıyor. Bu uygulanmadıında hasta felç geçirme riskiyle karı karıya kalıyor.” diye konutu. Damar içine stent takılması ileminin bir cerrahi müdahale deil giriimsel radyoloji ilemi olduunu belirten Bilgiç, “Uygulama, yıllardır cerrahiden daha baarılı sonuçlar vermektedir. Stentler, bir nevi damar duvarına baskı yaparak oranın tekrar büzülmesini engellemeye çalıır ve önemli ölçüde baarılı olurlar” diye konutu.

Yakında Türkiye’de

Prof. Dr. Bilgiç, Miami’de yapılan kongrede, vücutta emilebilen stentlerin üretilmeye balandıını ve uygulanmaya hazır olduunu belirterek, “Uygulama alanları imdilik sınırlı. Bu özellikteki stentler, u an için böbrek, kalp ve beyne giden damarlarda kullanılabilecek” dedi. Günümüzde uygulanan yöntemde stentlerin vücutta kaldıını anımsatan Bilgiç, “stentlerin vücutta kalmasının belirlenmi bir zararı olmadıını” söyledi. Yeni ürünler, dünyada uygulanmaya balanmasıyla birlikte e zamanlı olarak Türkiye’de de uygulanmaya balanacak.
Kaynak:yenisafak.com.tr