Vize bavurularında Dikkat edilecek hususlar nelerdir

Bir vize bavurusunda genel kural bavurunun ahsen yapılmasıdır.

Pasaportun yıpranmamı olması gerekir. Yıpranmı pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport bavurusuna ilikin ayrıntılı bilgi için: www.egm.gov.tr adresindeki internet sitesine bakınız.)

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin bavuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceiniz ülkenin temsilciliinden teyit ettirmenizde yarar vardır.

Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doru yanıtlar vermeniz önemlidir.

Bavurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmi veya sahte belgelerle bavuruda bulunmak yasalara göre suçtur.

Bavurunuzun reddedilebileceini önceden kabul ediniz.

Seyahatinizi gerçekletirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduunuzu belgelemeniz beklenir.

Mülakatın amacı; seyahat edeceiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirledii koulları taıyıp taımadıınızı anlamaktır.

İsiz iseniz, veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduunuz kiilerin geçimlerini salayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip deil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceinizden, vize alma ansınız oldukça düüktür. Bu durumda iseniz, vize bavurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Zira. bazı ülkeler bir ülkeden (örnein; Türkiye’den) yapılan vize bavurularındaki ret oranını (rnein % 3′ün üzerinde) göz önünde bulundurarak, bu ülkeyi göç açısından riskli ülkeler arasında kabul etmekte ve söz konusu ülkeye yönelik vize koullarını daha sıkı kurallara balamakta veya, aksi halde, bu koulları hafifletmekte ve bir sonraki aamada
da vize zorunluluunu kaldırmaktadır. Reddedileceini bildiiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi de salayabilir.

Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblalarda bavuru veya ilem harcı almaktadırlar.