virus2

Bilgisayar sistemlerini etkisi altına alan virüs ve tehlikeli saldırılar internetin youn kullanımıyla birlikte arttı. Saldırı öncesinde alınacak birkaç basit önlem sizi virüsten koruyabilir.

Bilgisayar dünyasında “Conficker”, “Downadup”, veya “Kido” olarak adlandırılan PC solucanının geçen hafta tüm dünyada 15 milyona akın bilgisayar sistemine bulaması, virüsten ve kötü niyetli saldırılardan korunmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.

Kiisel kullanıcıların yanı sıra hastaneler, devlet kurumları ve irketleri de etkisi altına alan son virüs, Avrupa bölgesinin ardından ABD, Rusya, in ve Hindistan gibi büyük kullanıcı kitlelerine sahip ülkeleri de etkisi altına almı durumda.

Bilgisayar kullanıcıları, bu yönde saldırılardan korunmak için bir dizi önlem alabilir. zel olarak hazırlanan programlar sayesinde virüslerin sisteme sızması engellenirken aynı zamanda, casus programlar ve hacker atakları da önlenebiliyor. Bu programların bir dier özellii de, her an bir tarama yapılarak, bilgisayara virüs bulaıp bulaılmadıının da öreniliyor olması.
1- İnternette dikkatli sörf yapın…
Bilgisayara sızan virüslerin birçou internette sörf yaparken tık”lanan pop-up reklamlar veya linkler üzerinden geliyor. Bu yüzden güvenli olmayan sitelerde gezinti yaparken dikkatli olunması gerekiyor. İlginiz dıındaki linkler ve reklamlar, sizin isteiniz dıında virüs ve yazılımların bilgisayara yüklenmesine yol açabiliyor.

2- Kaynaı belirsiz e-postaları açmayın
Tanımadıınız kaynaktan gelen e-posta”ları açarken dikkatli olun. Postadaki herhangi bir link veya yazılım ileti açıldıında otomatik olarak aktif hale geçebilir.

3- e-posta eklerinin uzantılarına bakın
Elektronik postalarla birlikte gelen ekli dosyaların uzantılarında, klasik dosyaların aksine “.exe”, “.com”, “.vbt” gibi kodlar gördüünüzde bunları açmayın. Bu yönde uzantıya sahip dosyaların birçou, casus program veya bilgisayar solucanın aktif hale geçmesini salıyor.

4- Programları güvenli adresten indirin
İnternet üzerinden yüklemek istediiniz programları güvenli sitelerden yükleyin. Programı gelitiren firmanın yönlendirecei adresleri kullanmaya özen gösterin. Paylaım sitelerinden yüklenen programların içinden yayılan virüs kolaylıkla tüm sistemi etkisi altına alabiliyor.

5- Güvenlik duvarı kullanın
Onlarca farklı güvenlik duvarı yazılımı içinden birini seçerek bilgisayarınıza yükleyin.

6- Antivürüs programı yükleyin
İnternet üzerinden ücretsiz olarak daıtılan (free.avg.com) ya da piyasada satılan (avast.com, trendmicro.com, mcafee.com) antivirüs programlarından birini kullanın. Bunlar güvenlik duvarından sızan virüs ve casus programların bulunması ve engellenmesinde etkili rol oynayabilir.

7- Sık sık virüs taraması yapın
Kullandıınız antivirüs programındaki “virüs tara” özelliini belirli aralıklarla denetleyin. Böylece sisteme giren ya da engellenen ataklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

8- Antivirüs için güncelleme yapın
Antivirüs programını bir kez sisteme yükledikten sonra, belirli aralıklarla ana adreslerinden güncelleme olup olmadıını kontrol edin. Gerekli eklentileri yükleyin.

9-İletim sistemini güncelleyin
Windows, MacOS veya kullandıınız iletim sistemi hangi ürün ise güncellemelerini sık sık yapmaya özen gösterin. İletim sistemlerinin saldırılara karı etkili korunmasında en önemli araçlardan birisi bu olacaktır. Bilgisayarınızdaki yazılımların da güncellemesini unutmayın.

10- USB belleklere dikkat edilmeli
Bilgisayarınıza herhangi bir program, dosya vb. içerik-program-yazılım yüklemek için kullandıınız USB bellek, taınabilir hafıza deposu ya da telefon gibi cihazlar virüs yayılmasına yol açabilir. Bunun için güvendiiniz cihazları bilgisayarla birlikte kullanmaya özen gösterin.