Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçici vergiler ve damga vergileri hariç tüm vergi borçlarında yıllık yüzde 3 gibi bir faiz ve 18 aya varan vadeyle ödeme kolaylıı getireceklerini söyledi.

Bakan Unakıtan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Bakanı Mehmet Büyükekili ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Bakan Unakıtan, basına kapalı gerçekletirilen görüme sonrası gazetecilere yaptıı açıklamada, vergi borçlarıyla ilgili bir çalıma yürüttüklerini söyledi. Bakan Unakıtan bu çalıma kapsamında geçiçi vergiler ve damga vergileri hariç olmak üzere tüm vergilerde yıllık bazda yüzde 3 faiz oranı ve 18 aya varan ödeme kolaylıı getirileceini bildirdi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk Lirası’nın deer kaybetmesinin ihracatçılar için büyük bir fırsat olduunu belirterek, ”Dıarıdan büyük miktarda ara malı ithal ediyoruz. Türk üreticiler bunları yapamadıkları için deil, rekabet edemedikleri için dıardan alıyordu. Bundan sonra Türkiye’de bunların imal edilmesi çok daha avantajlı konuma geliyor ki, bu krizden dolayı bir fırsat yakalamı oluyoruz” dedi.

Bakan Unakıtan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Bakanı Mehmet Büyükekili ve beraberindeki TİM Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Maliye Bakanı Unakıtan, basına kapalı gerçekletirilen görümenin ardından yaptıı açıklamada, TİM üyelerinin kendisine ihracatla ilgili sorunlarını ve Maliye Bakanlııyla ilgili isteklerini ilettiklerini söyledi.

Hükümet olarak reel sektörün ve ihracatçıların yanında olduklarını ifade eden Unakıtan, üretimin önemine deindi. Unakıtan, ”Dünyadaki son mali kriz de gösterdi ki, öyle sanal ilemlerle bu iler olmuyor. Gerçek üreticiyi gerçek sektörü her zaman desteklememiz lazım. lkemizdeki üretim artırmamız, üretimin yapısını da deitirmemiz lazım. Bununla ilgili imdiye kadar tedbirler aldık. Bundan sonra Türkiye olarak katma deeri yüksek, teknolojik ürünlere geçmemiz gerekiyor” diye konutu.

-KUR SEVİYESİ-

”İhracatçılarla görümemde gördüm ki, Türk Lirası’nın deer kaybetmesi ihracatçılar için büyük bir fırsat olmu” diyen Unakıtan, Türkiye’nin dıarıdan büyük miktarlarda ara malı ithal ettiine dikkati çekti. Türk üreticilerin bu malları yapamadıkları için deil, rekabet edemedikleri için dıardan aldıklarını anlatan Maliye Bakanı, öyle devam etti:

”Bundan sonra Türkiye’de bunların imal edilmesi çok daha avantajlı konuma geliyor ki, bu krizden dolayı bir fırsat yakalamı oluyor Türkiye. Eer bu ara mallarını Türkiyede imal etmeye balarsak ithalat azalacak ve buralarda çalıan içiler dolayısıyla istihdam artacak. Bu bir fırsat olarak önümüze çıkmı. Bundan dolayı ihracatçılarımız hallerinden memnun. İnallah onları hep memnun edecek seviyede hareket eder kurlar. Bu kadar yüksek olması ithalatçılar için iyi deil belki, ama bunun da belli bir seviyede olmasının icap ettiini bugün daha iyi anlıyoruz.”

-KKDF ORANLARI VE VERGİ BORLARI-

Bakan Unakıtan, konumasında KKDF oranları ve vergi borçlarının tahsilatıyla ilgili kolaylık saladıklarını da söyledi.

Yeni bir tebli çıkaracaklarını ifade eden Unakıtan, yıllık yüzde 3 gibi bir faizle vergi borçlarını 18 ay vadeye yayacaklarını bildirdi.

Reel sektörü sıkıntıya sokmayacak ekilde hareket etmeye çalıtıklarını vurgulayan Unakıtan, ”Geçici vergiler ve onların damga vergileri hariç bütün vergileri kapsıyor bu. Eskiden bunları alabilmek için biraz daha ahin hareket ediyorduk. imdi piyasaların, reel sektörün sıkıntısından dolayı reel sektörümüze bir kolaylık salamak için bu çalımayı yapıyoruz” dedi.

Bakan Unakıtan ithal ürünlerde alınan KKDF ile ilgili olarak da unları söyledi:

”KKDF, vadeli olarak getirilen ithal mallarında alınıyor, ama u anda reel sektör bazı kredi gereksinimlerini karı taraftan mal almak suretiyle yerine getirebiliyor. Mesela yurt dıından mal satacak kimse bizim insanımıza (Bunu kredili vereyim) diyor. Kredili verdiinde bizim insanımız KKDF nedeniyle kabul edemiyor, çünkü KKDF maliyetleri artırıyor. Bu olmadıında daha kolay alacak, bankaya da ihtiyacı olmayacak, ama burada dikkat edilecek birkaç unsur var. Bunu tamamen kaldırdıınızda ithalatı çok fazla artırabilirsiniz ve biz ithalatı artırmak istemiyoruz. yle birey yapmalıyız ki; Hem reel sektörümüzün hakiki ihtiyacı olacak, Türkiye’den karılayamayacaı ihtiyacı olacak, hem de onun kredi gereksinimini karılayacak durumda olacak. O bakımdan ince bir çalıma icap ettiriyor. Gelir İdaremiz bu konuda çalııyor, ama sektör temsilcilerinin de fikirlerine ihtiyacımız var. Uzun sürmez kısa zamanda bu konuda bir karar veririz.”

Bakan Unakıtan, gazetecilerin ”yani 1 ya da 2 gibi bir oran mı belirleyeceksiniz” eklindeki sorusu üzerine de ”0 da yapabiliriz 1 de yapabiliriz. Bazı mallara has da yapabiliriz bunu. ünkü ithalatımızı körü körüne artıracak eyler var ve bunu ben yapmam. Reel sektörümüzün kredi gereksinimini karılayacak bir ey yapmamız lazım. İhracatımızı artıracak, rekabet gücümüzü artıracak maddelerde bunu yapmamız lazım” eklinde konutu.

-”İSTEİM YERLİ RETİCİYİ DESTEKLEMEK”-

Maliye Bakanı, iç tüketimi artırmak için otomotiv sektörüne yönelik bir tevik düünüp düünmediklerinin sorulması üzerine de bu konunun gündemlerinde yer aldıını söyledi.

Göreve geldikleri ilk dönemde böyle bir çalıma yaptıklarını belirten Unakıtan, 20 ya üzerindeki arabaları hurdaya ayırıp yeni arabalarda vergi indirimine gittiklerini hatırlattı. Bu çalımanın ekonomiye ivme kazandırdıını ancak bir takım suistimallerin de olduunu ifade eden Unakıtan, ”(Hurdaya ayıracaız) dediimiz araba hurdaya ayrılmadı, gitti köyde çalıtı. Suistimallerin olmaması lazım” dedi.

Otomobillerin yüzde 75′inin dıarıdan getirildiine dikkat çeken Unakıtan, bu durumun Türkiye’nin ithalatını ve döviz ihtiyacını artırdıını söyledi.

”Yerli arabalarla bunu karılayacak ekilde bir formül getirirlerse ona da sıcak bakarız” diyen Unakıtan, kendilerinin de bu konuda bir çalıma yaptıklarını ifade etti.

Bakan Unakıtan sözlerini, ”Benim istediim yerli üreticiyi desteklemek. Yerli üreticiyi desteklemedikten sonra ithalatçıyı desteklemek isteim yok. (İthalatçıyı destekleyim, dıardan daha çok mal gelsin)e karı olan bir bakanım. Yerli üreticiyi destekleyecek bir tevik olduu takdirde her zaman sıcak bakarım” diyerek tamamladı.