Val Kilmer / Oyuncu

31 Aralık 1959 Los Angeles, Kaliforniya, A.B.D.
Val Kilmer

Val Edward Kilmer, 1959 doumlu Amerikalı sinema oyuncusu. 1991 yapımı Oliver Stone filmi The Doors’taki ve 1995 yapımı Batman Forever’daki performansıyla kariyerinde önemli bir yere gelen Amerikalı aktör, canlandırdıı karakterler üzerinde titizlikle duruyor.
31 Aralık 1959′da Los Angeles, California’da Eugene Kilmer (babası) ve Gladys Ekstadt’ın (annesi) üç oullarının ortancası olarak dünyaya gelen Val Kilmer’ın aabeyinin adı Mark, kardeinin adı ise Wesley idi (Kilmer’ın ergenlik yıllarında kardei Wesley evlerinin havuzunda boulmutur). Val Kilmer’ın ailesinin kökenleri çok çeitliydi. İskoç, İrlandalı, İsveçli, Alman ve uzaktan Mool asıllı olan ailede ayrıca Kilmer’ın baba tarafından büyük büyükannesi Amerikan Cherokee yerlisiydi.

San Fernando Valley’de büyüyen Kilmer, önce Chatsworth High School’u sonrada Hollywood’s Professional’s School’u bitirdi. 17 yaındayken New York’taki The Juilliard School’un drama programına kabul edilen en genç örenci oldu. Bu okulda ünlü oyuncular Kevin Spacey ve okul yıllarında 3 yıl birlikte olduu Mare Winningham ile birlikte okudu.

1981 yılında, New York Shakespeare Festivali’ndeki How It All Began adlı oyunda hem yardımcı senarist hem de barol oyuncusu olarak yer aldı. Francis Ford Coppola’nın 1983 yapımı filmi, The Outsiders’daki rol için gelen teklifi reddeden Val Kilmer daha sonra, Michelle Pfeiffer’ın da barol aldıı, alkol ve araç kullanımı üzerine yapılmı eitim amaçlı One Too Many adlı TV dramasında rol aldı.

Genç yaında tiyatro sahnesinde çok önemli roller üstlenerek yeteneini kanıtlayan Val Kilmer’ın ilk filmi 1984 yapımı Top Secret’tı. Kilmer rock arkıcısı Nick Rivers karakterini canlandırdıı bu filmde, bütün arkıları da kendisi seslendirdi ve hatta filmdeki karakterin adı altında bir de albüm yayımladı. Ardından 1986 yapımı Top Gun’da Tom Cruise’un azılı rakibi Iceman karakterini oynadı ve yönetmenliini Oliver Stone’un yaptıı, efsane grup The Doors’un yine efsane olmu vokali Jim Morrison’ın hayat hikayesinin anlatıldıı, 1991 yapımı The Doors’ta müthi bir performans sergiledi. Film için 6 ay boyunca kilo veren, saçlarını uzatan ve Jim Morrison’ın tüm arkı sözlerini kelimesi kelimesine ezberleyen Val Kilmer, rolü aldıktan sonra yönetmen Oliver Stone’u ikna etmek için Morrison’ın arkılarını söyledii bir kaset bile doldurdu. Daha da ilginci, The Doors grubunun orijinal elamanları Kilmer’ı Morrison’dan ayırt etmekte çok zorlandıklarını söylediler.

Kuaının en yetenekli aktörlerinden biri haline gelen Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey ve Nicole Kidman ile birlikte, 1995 yılında Batman Forever’la, Michael Keaton’dan sonra, Batman karakterini canlandıran ikinci aktör oldu. Michael Mann’ın 1995 yapımı Heat filminde Robert De Niro ve Al Pacino gibi oyuncuların karısında silik kalmayarak, oyunculuktaki baarısını bir kez daha kanıtlayan Val Kilmer, kariyeri boyunca birçok iyi yapımda rol aldı.

Filmlerinde sık sık parmaklarıyla madeni para ve kalem gibi nesneler çeviren ve gergin sahnelerde sa elinin parmaklarını sıvazlayan Amerikalı aktör henüz bir sinema filmi yönetmedi ama “The Killer Inside Me” adlı romanı esas alarak bir senaryo yazdı ve bir keresinde en büyük hayallerinden birinin bu filmi yönetmek olduunu söyledi.

1997′de İngiliz Empire Dergisi’nin “Tüm zamanların en iyi 100 film yıldızı” listesinde 62. olan Val Kilmer’ın, Cindy & the Saffrons adlı müzik grubunun solisti Joanne Whalley ile Mart 1988′den ubat 1996′ya kadar süren evliliinden, Mercedes isminde 1991 doumlu bir kızı ve Jack isminde 1995 doumlu bir olu var.