Uzungöl, içerisinde bulunduu trabzon iline 95 km, çaykara ilçesine 19 km. mesafede. Trabzon’a 100 kilometre mesafedeki haldizen deresi vadisinde heyelan neticesi meydana gelen doa harikası uzungöl, uzmanların ifadesine göre dolması için kalan 10-15 yıllık ömründe erozyona karı direnmeye devam ederken, yerli ve yabancı konuklarına doanın güzelliklerini yaatıyor. Bölge zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve manzara güzelliklerine sahip olması nedeniyle 1989 yılında tabiat parkı ilan edilmi.

Uzungöl, karadeniz’in büyüleyici tonlarından nasibini almı.  Etrafını saran soanlı dalarının arasında yemyeil bir alan. gerçekte, bütün karadeniz,adım adım görülmesi gereken bir bölge.  ayet yolunuz buralara düerse, hele ki trabzon’a kadar gelirseniz, uzungöl’ü ne pahasına olursa olsun görün deriz!

Nasıl gidilir Neler yapılır

Uzungöl uzungöl’e ulamak için ilk olarak kara, deniz ya da havayoluyla trabzon’a ulamanız gerekiyor. Trabzon’a vardıktan sonra sahil yolunu takip ederek douya doru of ilçesine kadar ilerleyin. Of  ilçesine girerken tabelayı takip edip saa dönerseniz çaykara yoluyla uzungöl’e varacaksınız.  aykara’dan 19 km uzaklıktaki uzungöl’e ulamak yaklaık yarım saat alıyor.

Uzungöl, doanın tadını çıkarmanın yollarından biri olan trekking etkinlii için çok ideal bir bölge. Kendi baınıza, grubunuzla bölgeye gelebilir; veya yaz aylarında bölgeye düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz. Yürüyü boyunca tanık olacaınız manzaraları unutamayacaınıza eminiz! Uzungöl’e yaklaık 15 – 20 km. uzaklıklardaki dalarda ufak göller var. Bu gölleri kefetmek ho olabilir. Bunun yanında civarda gece kalabilmek için bungalov tipi evler de bulunuyor.

Burayı bir zincirin halkası olarak düünüp, gezinizi trabzon ve çevre iller civarındaki dier görülmesi gereken yerlere, yayla ve dalara doru geniletin deriz.  Nerelere mi örnein trabzon’da sümela manastırı’na, rize’ye, ayder yaylası ve fırtına vadisi’ne.

Sezonu

Uzungöl tabiat parkı’nın kullanım sezonu nisan balarından ekim sonuna kadar sürmektedir.

Bitki rtüsü ve Habitat

Uzungöl uzungöl tabiat parkı’nda hakim aaç türü dou ladini.  Kayın, göknar, porsuk, sakallı kızılaaç, gürgen, fındık, ıstranca meesi, da karaaaç, akçaaaç, kızılaaç, dere içlerinde de ceviz, kestane bitki örtüsünü oluturan dier aaç çeitleri.

Ayrıca bölgede dakeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaak, çakal, tilki, tavan, sincap, yaban ördekleri bulunuyor. Gölde ise göl ve dere alabalıına rastlanıyor.

evre Yöreler

Trabzon, Rize

Nerede Kalınır

Uzungöl’e yaklaık 95 km mesafede olan trabzon’da konaklayacak lüks oteller bulmanız olası.