astronot

Gün geçtikçe büyüyen bu evrenin içerisinde pek çok ey yer alıyor. Evrende yer alan bu eylerin en ilginç 5 tanesini bir araya getirdik.

Belki de aklımızın alamayacaı eylerin en büyüü evren. Her gün büyüdüü söyleniyor, yakında douracaı, hatta dourduu söyleniyor. Evren hakkında pek çok ey bildiimiz, aslında bir o kadar da bilmediimiz deiik bir yer.

halley

Halley Kuyruklu yıldızı

Dünyaya en fazla 0.000000474 ıık yılı kadar yaklaabilen Halleyin dünyadan en son görülü 1986 yılında gerçekleti. İlk defa M.. 240 yılında görüntülenen ve periyodik bir kuyruklu yıldız olduu anlaılan Halley, yaklaık olarak 75, 76 yılda bir dünyadan görüntülenebiliyor.

15 km uzunluunda, 8 km geniliinde ve 8 km kalınlıında olan kuyruklu yıldızın bıraktıı iz 100 kilometreye kadar çıkıyor. Dünyadan gayet parlak görünen Halley kuyruklu yıldızı aırtıcı bir biçimde kömür siyahı bir renge sahip ve güne ııının sadece %4lük bir kısmını yansıtıyor.

1986 yılında ıık kirlilii yüzünden en az ekilde görüntülenebilen kuyruklu yıldızın bir sonraki geçii 2061 yılında gerçekleecek.

helix nebula

Helix Nebula

Dünyaya en yakın nebula olma özelliini taıyan Helixin Hubble teleskopu ile çekilmi muazzam fotorafları mevcut. Kova takımyıldızının bir parçası olan Helix dünyadan 700 ıık yılı uzaklıkta. İlk olarak 1824 yılında Karl Ludwig Harding tarafından kefedildi ancak Tanrının Gözü takma adını 2003 yılında aldı.
ekirdein etrafını kaplayan gaz bulutu gözlemcilere görülmeye deer ıık oyunları sunuyor. Bunun yanında Helixin alt bölümü DNA eklindeki yapısıyla biliniyor.

Eagle Nebula

Eagle Nebula

Dünyadan 7000 ıık yılı uzaklıkta olan Eagle Nebulayı ilginç kılan özellii salam bir dürbünle en parlak yıldızının görüntülenebilmesi. 1745-46 yılları arasında Jean Philip de Cheseaux tarafından kefedilen nebula Yılan takımyıldızına ait.

Bilim adamları 2007 yılında Eaglea 6000 yıl önce bir süpernova tarafından zarar verildiini kefetmiti. Ancak Eagleın son hali aradaki mesafeden ötürü önümüzdeki 1000 yıl daha dünyadan görünemeyecek.

Witch Head Nebula

Witch Head Nebula

Bu nebulanın ismi eklinden öte geliyor. Zira Witch Head, sa profilden görüntülenen bir cadıya benziyor. Witch Head pek çok kii tarafından bilinen Orion takımyıldızının yakınlarında yer alıyor.

Dünyadan 1000 ıık yılı uzaklıkta olan Witch Head aslında ırmak takımyıldızının bir parçası. Witch Head genel olarak mavi renkte görünüyor çünkü bu nebulanın bulutları mavi rengi kırmızıya oranla daha iyi yansıtıyor.

Horsehead Nebula

Horsehead Nebula

Dünyaya 1500 ıık yılı uzaklıkta olan Horsehead Orion takımyıldızının bir parçası. İlk olarak 1888 yılında görüntülenen Horsehead Orion Moleküler Bulut Kompleksinden oluuyor. Bu da nebulanın renginin parlak kırmızı olmasını salıyor.

Horseheadi çevreleyen bulut tabakası belirli bir ekle sahip olmamasıyla biliniyor.

kaynak