Almanyada düzenlenen Avrupa Gezegen Bilimi Kongresinde, Yaanabilir gezegen nasıl tanımlanır ve Ne tür bir yaam aranmalı sorularına cevap aranıyor.

Bakent Berlin yakınlarındaki Potsdamdaki kongreye katılan Viyana niversitesi Astronomi Enstitüsünden Johannes Leitner, dünyadaki yaamdan bilinenlerin üzerine ina edilen mevcut yaam tanımının radikal biçimde deitirilmesi zamanının geldiine inanıyor.

Leitner, kongreye sunduu bildiride, Metabolizmaları için ne suya, ne karbona ne de oksijene ihtiyaç duyan yaam biçimlerini dılayamayız ifadesine yer verdi.

Karbon ve sudan baka eylere ihtiyaç duyan en egzotik yaam biçimlerini ortaya çıkarmak için Leitner ve farklı alanlardaki uzmanların mayıs ayında Viyanada oluturduu ekip, biyolojik göstergeleri tanımlamaya çalııyor.

Ekip, mevcut tanımıyla güne ya da bir yıldız etrafında dönen, yüzeyinde suyun sıvı halde bulunabilecei bir gezegenin yaanabilir bölge olarak adlandırıldıını, ancak bunun daha geni bir balamda ele alınması gerektiini ve metan, amonyak, su karıımları ve dier solventler gibi sıvılarda yaamın geliebilmesine olanak salayacak baka bölgeler olabileceini düünüyor.

Leitner, bu türden egzotik yaam biçimlerinin sadece dı gezegenlerde (exoplanet) deil, Dünyanın yer aldıı güne sisteminde de bulunabileceini belirtti.

Amerikan Ulusal Aratırma Konseyi (NRC), 2007deki gezegen sistemlerinde organik yaam sınırları balıklı raporunda, Dünyadakinden farklı yaam biçimleri olasılıının hesaba katılması çarısında bulunmutu. Her ne kadar NASA imdiye kadar suyu izleyerek güne sisteminde yaam aradıysa da NRC, baka çevrelerde yaam olasılıını dılamak için bir neden olmadıı görüünü savunuyor.

kaynak: ntvmsnbc , uzaysitesi.com