Zaman zaman, bazı kiilerin rahat uyuyamamaktan, geceleri öyle deliksiz bir uyku çekememekten ikâyet ettiine ahit oluruz. Gerçekten de uyuyuncaya kadar bir o yana, bir bu yana dönüp durmak, gece boyunca sık sık uyanıp sabahleyin yataktan külçe gibi kalkmak insanın gününü de zehir eder. Bu tür ikâyeti olanlara bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Bunları dikkate alırlarsa, her gece 7-8 saatlik deliksiz bir uyku çekeceklerine inanıyoruz.

* ncelikle kafeinli içecekleri yatmadan 4-5saat önce kesin. Gündüz içilen bir bardak kahve bile gece sizi uyutmayabilir. Eer gün içinde çok kafeinli içecek aldıysanız, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratlı besinler alarak kafeinin etkilerini azaltın.

* Vaktinde yiyin, aır yemeklerden kaçının, fakat aç karnına da yatmayın. Serotonin, tripofan ve melatonin yönünden zengin bazı besinler uyumanıza yardımcı olur; ılık süt bunların baında gelir. Ayrıca ton ve kalkan balıı, enginar, badem, yumurta, eftali, ceviz, kayısı, kukonmaz, keten tohumu, yulaf, patates ve muz da uyku getiren dier besinlerdir.

* Odanız karanlık, rahat ve sessiz olsun, çok sıcak ya da souk olmasın. Odanızda bilgisayar ve televizyon bulundurmayın.

* Sigarayı azaltın. Yatmadan sigara içince kendinizi gevemi gibi hissetseniz de, bir süre sonra uykusuzlua sebep olur. Nikotinin etkisi tıpkı kafein gibidir ve vücudunuzda 14 saat etkili olur. Böylece, gecenin bir yarısı hortlak gibi ayaa dikilirsiniz.

* Yatmadan önce geveyin. Gerekirse hafif bir egzersiz yapın. Stres, uykunun en büyük dümanıdır. Stresi kovmak için kısık ııkta bir eyler okumak, meditasyon veya sıcak bir du yardımcı olur.

Kırmızı turp

Cildi güzelletiriyor, kanser hücrelerinin oluumunu önlüyor

Son yıllarda, siyah ve kırmızısından sonra Japon turpu olarak bilinen beyaz turp üretiminde de büyük artı salandı. Beslenme uzmanlar salık için turpun kırmızısını tavsiye ediyor. ukurova niversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi diyetisyeni zgen Arının yaptıı açıklamaya göre, halk arasında sıkça kullanılan turp gibi salam sözü; bu sebzenin sert yapısının yanı sıra içeriindeki vitamin deerlerinden kaynaklanıyor. C vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir kaynaı turp, cildi güzelletirip, baııklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra çok sayıda hastalıa doal ifa kaynaı olarak gösteriliyor. Mide ve baırsaı çalıtıran, sindirimi kolaylatıran, öksürüe, romatizmaya ve damar sertliine iyi geldii yaygın olarak bilinen turp, baırsakları âdeta dezenfekte ediyor, kabızlıı gideriyor. Turpun en büyük özellii ise içeriindeki antioksidan etki. Bu etki, kırmızı turpta beyaz turptan daha fazla bulunuyor. Turpun antioksidan etkisi, vücutta kanser hücrelerinin oluumunu engelliyor. Bu kanser türleri arasında ise akcier ve kalın baırsak kanserleri ilk sırada yer alıyor. Turpun içeriinde yüksek oranda bulunan folik asit ve demir vitamini ise kansızlıa iyi geliyor. Bu sebeple turpu hamile kadınların mutlaka tüketmesi tavsiye ediliyor. Turp, emziren annelerin sütünü de artırır. Yüksek oranda potasyum içeren turp, bu özellii ile yüksek tansiyon hastalarına da ifa kaynaı oluyor.

Bazı uyarılar
Turp, salık deposu özelliklerinin yanı sıra, bazen mide rahatsızlıı olanlarda yanma, geirme ve gaz yapıyor. Bu yüzden, midesi rahatsız olanların tüketimde aırıya kaçmamaları tavsiye ediliyor. Turp, ayrıca bedenin iyot emilimini azaltıyor. Bu sebeple, fazla miktarda turp tüketenlerin, iyot yönünden zengin besinleri ve iyotlu tuz almaları da öneriliyor.

İte uyutan besinler
Sahip oldukları serotonin, tripofan ve melatonin hormonları sayesinde deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olacak bazı besin maddeleri unlar:

Bu listeden 1 veya 2 adedi geçmeyecek ekilde dilediiniz gıda maddesini seçerek rahat bir uykuya kavuabilirsiniz.

* Muz: Bazı uzmanlar muzu sarı poet içindeki uyku hapı olarak adlandırıyor. Seratonin ve melatonin dıında aynı zamanda magnezyum içeren bu meyve, kaslarınızı gevetip sizi rahatlatır.

* Papatya çayı: Sizi yataa huzurlu bir ekilde yatıracak bir çay. Sakinletirici özellii sayesinde papatya çayı, kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir.

* Ilık süt: Evet çok duyduunuzu biliyoruz… Fakat yine tekrarlayalım; sütün, içeriindeki triptofan sayesinde beyniniz yatıır ve daha salıklı bir uykuya dalarsınız. Ayrıca psikolojik bir rahatlama da salar.

* Bal: Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine atacaınız bir çay kaıı kadar balın rahat bir uyku üzerindeki etkileri tahmin edilemeyecek kadar çoktur.

* Patates: Az miktarda fırında piirilmi patatesin iyi bir gece uykusuna yardımcı olabileceini pek sık duymadıınızı biliyoruz. Etkisini daha da artırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

* Yulaf unu: Yulaf içeriindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Bir miktar Akçaaaç erbetiyle karıtırırsanız lezzeti ile de sizi etkileyecektir.

* Badem: Kalp dostu bademden bir avuç yediinizde sizi tatlı bir ekerlemeye götürür.

* Keten tohumu: Hayat bazen ters gittiinde ve siz de kendinizi kötü hissettiinizde, 2 kaık keten tohumunun sizlere yardımcı olabileceini aklınızdan çıkarmayın. Süt veya yourt içine katabileceiniz keten tohumu, doal bir moral verici etkisine sahiptir.

* Kepek ekmei: Bal kattıınız çayınız ile birlikte yiyeceiniz bir ince dilim kepek ekmei, vücuttaki insülinin biraz serbest kalmasını salayacak ve beyne uyku vakti geldi mesajını gönderecektir.