Tıp dilinde ‘Uyku Apne Sendromu’ olarak adlandırılan uykuda solunum durmasının ölümlere kadar varan ciddi sorunlara neden olabildii belirtildi.
Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik niversitesi (KT) Tıp Fakültesi Göüs Hastalıkları Anabilim Dalı retim yesi Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, bu kiilerde uykuda solunumun durduunu ifade ederek solunum durmasının birkaç saniyeden 1-2 dakikaya kadar uzayabildiini söyledi. Uyku sırasındaki solunum durmalarının oldukça tehlikeli olabileceini kaydeden Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, uyku sırasında oluan sık solunum durmaları nedeniyle uykunun sıkça bölündüünü ve ayrıca vücutta kan oksijen düzeyinin dütüünü belirtti.

Uykudaki solunum durması aırlatıkça tehlikenin de arttıına dikkat çeken Doç. Dr. Bülbül, “Uykunun sık bölünmesi nedeniyle kii kalitesiz uyku uyumakta, bu da ertesi gün hastanın uykululuk halinin devam etmesine neden olmaktadır. Ayrıca, vücutta kan oksijen düzeyinin dümesi baka hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Beyin, kalp ve dier organların yeterli oksijen alamaması ve uyku sırasında oluan dier sorunlar nedeniyle bu kiilerde yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, beyin kanamaları ve kalp ritim sorunları gibi birçok sorun ortaya çıkabiliyor, hatta durum ölümcül olabiliyor” dedi.
Uyku bozukluklarının çok çeitli olduunu ancak önemlisinin ‘Uyku Apne Sendromu’ olarak adlandırılan uykuda solunum durması olduunun altını çizen Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, unları kaydetti:
“Uyku bozukluu rahatsızlıı bulunan hastaların en büyük ikayeti gündüz uyku ve horlamadır. Bu hastalarda gündüz uyku eilimi artar. İte çalıırken, direksiyon baında, otururken sürekli uyku hali oluur. Ancak hastalar çounlukla horlamalarını ve gündüz uyuduklarını kabul etmezler ve bu yüzden hastalar daha çok e ve çocuklarının tavsiyesi ile bizlere gelir. Uyku bozukluu denilince ‘Uyku Apne Sendromu’ dıında baka hastalıklar da olmakla birlikte günlük pratikte uykuda solunum durması daha sık karımıza çıkmaktadır. Hastalıın tanısında gündüz uykululuu ve horlama yanında ara ara hasta yakınlarının hastanın solunumunun durduunu fark etmeleri de önemlidir. Horlayarak uyuyan bir kiide ara ara horlamaların kesilmesi, solunumun durduunun en önemli iareti olabilir. Sayılan ikayetleri olan kiiler ve hasta yakınları bunları fark ettiklerinde en yakın salık ve uyku merkezine bavurması gerekmektedir.”

Doç. Dr. Yılmaz Bülbül, uykuda solunum durmasının tedavisinin zor olmadıını belirterek hastalıın aırlıına göre tedavisinin deitiini söyledi. Tedavi için birkaç seçenek olduunu ve pahalı olmayan bir tedavi uyguladıklarının kaydeden Doç. Dr. Bülbül, konumasını öyle sürdürdü:
“Aız içi aparatlar ile veya hastalıın durumu aır ise burnu ve azı örten maske vasıtasıyla üst solunum yollarına uyguladıımız pozitif basınçlı hava ile (CPAP cihazları ile) hastaların uyumasını salıyoruz. Cihaz uyguladıı basınç ile uyku sırasında dilin ve yumuak damaın arkaya kaçmasını önleyerek solunum yolunu tıkaması önlenmi oluyor. Hastanemizde geçtiimiz ubat ayından buyana 8-9 aydır faaliyette olan Uyku Merkezi’mizde hastalarımız, ilgili hekimin gerek görmesi halinde önceden randevu alarak, akam hastanemize geliyor ve kendileri için hazırlanan bölümde uyuyorlar. Uyku sırasında ilgili teknisyen hastayı bir takım cihazlara balayarak sabaha kadar hastanın beyin aktivitesi, soluk alıverii, kalp ritmi, kan oksijen düzeyi, nabız atıları ve dier bazı vücut faaliyetleri sabaha kadar takip ediliyor ve bilgisayara kaydediliyor. Bu ekilde hastanın uykusunu inceliyor ve hastada hangi hastalıın olduunu saptayıp daha sonra tedavisini planlıyoruz.”

Uykuda solunum durmasının Türkiye’de kadınlarda yüzde 2, erkeklerde yüzde 4 oranında görüldüünü ifade eden Doç. Dr. Bülbül, bu durumun özellikle 60 ya üzerindeki her 4 kiiden birinde mutlaka görüldüünü kaydetti.
te yandan KT Farabi Hastanesi’ndeki Uyku Merkezi’nde uyku bozukluu bulunan hastalar ifa arıyor. Uyku bozukluu sorunu nedeniyle Uyku Merkezi’ne gelen hastalardan 56 yaındaki Kazım Dedecan, bir süredir nefes darlıı nedeniyle uyku sorunu yaadıını ve geceleri ancak 2-3 saat uyuyabildiini söyledi. Dedecan’ın hastalıının tedavisi için vücuduna onlarca kablo balanırken, kablolar vasıtasıyla alınan bu veriler bir cihaz vasıtasıyla bilgisayara aktarılıyor. Bilim kurgu filmlerindeki insanlara benzeyen ve vücudunda onlarca kablo balanan hastaların uykuları da kameralar vasıtasıyla kaydediliyor.

kaynak: haberturk