Japonya’nın bakenti Tokyo’ya yakın Jichi tıp fakültesi aratırmacıları, genetik deiimle sivrisineklerin tükürüklerinde tatarcık hummasına karı aı üretmelerini saladı. Bu sineklerin ısırdıı farelerin ise hastalıa karı antikor ürettii tespit edildi

Aratırmayı yöneten Prof. Shigeto Yoshida, genetik deiime uratılmı sineklerin ısırdıkları “kurbanlarının” normal bir aı olmu gibi hastalıa karı korunduunu, ama bu yöntemin “ücretsiz ve acısız” olduunu belirtti.

Yoshida, ileride, sıtma taıyıcısı sivrisineklerin sıtmaya ve baka tropik hastalıklara karı aı olarak kullanılabileceini kaydetti.

“Uçan aıların” bazı problemlere yol açabileceini belirten uzmanlar ise genetik olarak deitirilmi sivrisineklerin doaya salınması halinde bunun kontrolsüz aılama anlamına geleceini, aının dozunun ayarlanmasının zor olacaını ve insanların, rızası alınmadan aılanmaya muhtemelen karı çıkacaklarını ifade ediyor.

Her yıl dünyada yaklaık 1 milyon kii sıtmadan hayatını kaybediyor; her 30 saniyede, 5 yaın altında bir çocuk bu hastalıktan ölüyor.

Kaynak:cumhuriyet.com.tr