altın

Dünyada ticareti yapılan 90 çeit madenden 77′sinin Türkiye’de bulunduu, bunların bugünkü piyasa deerinin 2,5 trilyon doların üzerinde olduu bildirildi…

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüünün (MTA) muhtemel rezerv aratırmalarına göre, Türkiye’de yer altında bulunan en yüksek maden rezervi 15,8 milyar ton ile dolomit. İçinde kalsiyum karbonat ve sodyum karbonat barındıran ve bu özellikleri yüzünden cam ve seramik endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan dolomit, nadir ve çok deerli bir kireç taı olarak biliniyor.

Bunun yanı sıra, Türkiye’de 13,9 milyar ton mermer, 12,3 milyar ton linyit kömürü, 5,7 milyar ton kaya tuzu, 1,2 milyar ton yüksek kalorili ta kömürü, 3 milyar ton bor, 1,5 milyar ton ponza, 1,9 milyar ton blister bakır cevheri bulunuyor.

Türkiye’nin toplam yer altı maden kaynaklarının bugünkü piyasa deerinin ise 2.5 trilyon doların üzerinde olduu belirtiliyor.

MTA’nın verilerine göre, yer altında bulunan dier madenler arasında 29,6 milyon ton asbest, 82 milyon ton asfaltit, 35 milyon ton barit, 251 milyon ton bentonit, 1 milyar 641 milyon ton bitümlü ist, 88 milyon ton boksit, 3,8 milyon ton cıva, 380 bin ton toryum, 233 milyon ton trona (tabii soda), 9 bin 137 ton uranium ve 345 milyon ton zeolit bulunuyor.

Aratırmalar, Türkiye de 700 ton görünür altın rezervi (6500 ton muhtemel rezerv) ve 1926 ton görünür gümü rezervi bulunduunu gösteriyor. Bunun yanı sıra 239 milyon ton feldspat, 70 milyon ton fosfat kayası, 4 milyon ton manganez bulunduu öngörülüyor.

Türkiye maden yatakları haritası için tıklayın

BOR REZERVİNİN YZDE 72′Sİ TRKİYE’DE

Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0,5′i; endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2,5′u; kömür rezervlerinin yüzde 1′i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0,8′i Türkiye’de bulunuyor.

Türkiye, 3,8 milyar metreküp iletilebilir mermer, 2,7 milyar metreküp iletilebilir traverten ve 995 milyon metreküp iletilebilir granit olmak üzere 7,495 milyar metreküp doal ta rezervi ile dünya doal ta potansiyelinin yüzde 40′ına sahip. lkemizde yapılan aratırmalarda 650′ye yakın renk ve dokuda mermer olduu belirlendi.

Dünya bor rezervlerinin yüzde 72′sine sahip olan Türkiye, bu oran ile dünyada ilk sırada yer alıyor ve dünya tüketimini en az 400 yıl karılayabilecek durumda. Dünyada ikinci büyük soda külü rezervi olan Beypazarı Trona yataını iletmek üzere kurulan tesis, yılda 1 milyon ton soda külü, 100 bin ton sodyum karbonat üretimi ile dünya tüketiminin yüzde 2.5′unu karılıyor.

Türkiye maden yatakları haritası için tıklayın

‘ALTIN REZERVİMİZ EKONOMİNİN EMRİNE VERİLMELİ’

AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, AA muhabirine yaptıı açıklamada, ulusal ekonomileri oluturan en önemli sektörlerden biri olan madenciliin, bata sanayi olmak üzere, ekonominin tüm sektörlerinin ihtiyaç duyduu temel girdileri saladıını, kırsal bölgelerde yeni istihdam imkanları oluturduunu söyledi.

Türkiye’de çok çeitli ve zengin maden rezervleri olmasına ramen, bu kaynakların çounun iletmeye alınamadıını belirten Demirkıran, ‘Türkiye de toprak altında 50 milyar tondan fazla ticari deere haiz çeitli cins ve özellikte maden bulunmaktadır’ dedi.

Demirkıran, MTA verilerine göre, Türkiye’nin maden kaynakları açısından, dünya madenciliinde adı geçen 132 ülke arasında üretim deeri itibarı ile 28′inci, maden çeitlilii itibariyle de 10′uncu sırada yer aldıını ifade ederek, dünyada ticareti yapılan 90 çeit madenden 77′sinin Türkiye’de bulunduunu ve 60 çeit madenin de üretiminin yapıldıını kaydetti.

Türkiye maden yatakları haritası için tıklayın

‘GRNR 650 TON ALTIN REZERVİ VAR’

2002′den önce yılda 15 bin-20 bin metre olan MTA maden arama sondajının, bugün yılda 200 bin metreye, yılda 10-15 milyon TL olan yatırım bütçesinin de 102 milyon TL’ye yükseldiine dikkati çeken Demirkıran, bunun sonucunda 70 yılda 8,3 milyar ton olan linyit rezervi yüzde 50 artarak 12,3 milyar tonu bulduunu, yapılacak yeni aramalar sonunda bu rezervin 25 milyar tona kadar çıkabileceinin varsayıldıını söyledi.

Afif Demirkıran, Türkiye’nin yılda 250-300 ton altın ithalatı ile dünyada beinci sırada yer aldıını belirterek, ‘İthal edilen altının 150 tonu ilenerek tekrar ihraç edilmektedir. lkemizin yılda altın ithalatına 5-6 milyar dolar ödedii dikkate alındıında, 650 ton görünür ve 6 bin 500 ton muhtemel altın rezervimizin bir an önce ekonominin emrine verilmesinin ne kadar önemli olduu anlaılacaktır. Toplam altın rezervimiz ile ülkemiz, dünya ikincisi konumundadır’ diye konutu.

Bir ülkenin refah seviyesi birçok göstergenin yanı sıra o ülkede tüketilen maden miktarı ile de dorudan ilgili olduunu dile getiren Demirkıran, aratırmalara göre, bir insanın 70 yaına kadar ABD’de 1600 ton, Almanya’da 1000 ton, Türkiye’de ise 300 ton maden tükettiini kaydetti.

Demirkıran, TBMM Genel Kurulunda görüülmesine balanan madencilik sektörünün sorunlarının tespiti ve eksikliklerinin giderilmesi için Meclis Aratırması açılmasını desteklediklerini bildirdi.

kaynak