Tüp bebek tedavisinde en önemli aamalardan birisi salıklı embriyo seçimidir. Tüp bebek tedavisinde, gebelik ansının artması için birden fazla sayıda yerletirilen embriyonun en niteliklisi seçilmesi çok önemlidir. Kaliteli embriyo seçimiyle gerçekletirilecek salıklı gebelik de tüp bebek tedavisinde baarının en önemli kriterlerinden biridir.

Anadolu Salık Merkezi Kadın Salıı Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Aydın Arıcı, tüp bebek yönteminde rahime birden fazla embriyo yerletirilmesi ve salıklı olan embriyonun seçimi ile ilgili bilgi verdi.

Tüp bebek yöntemi uygulanırken, rahime birden fazla embriyo yerletirilmesinin nedeni nedir

Rahime birden fazla embriyo yerletirilmesinin tek nedeni hamilelik ansını artırmaktır. İstatistiklere baktıımızda açıkça görüyoruz ki, örnein en iyi kategori olan 35 yaından genç kadınlara tek bir embriyo transfer edildiinde o kadının hamile kalma ansı yaklaık yüzde 20dir. İki embriyo transfer edildiinde bu rakam hemen hemen ikiye katlanır ve yüzde 40a yaklaır. ç embriyo transfer edilirse yüzde 50-60 gibi bir rakama ulaır. İlginç olan ise dört ve sonrasında hamilelik ansı artmaması. Bu durumda çoul gebelik riski artıyor.

Herhangi sorunu bulunmayan bir kadına en fazla kaç embriyo yerletirilebilir

Bence en salıklı olanı iki embriyo yerletirilmesidir. Bu rakam maksimum üç olmalı.

Salıklı embriyo seçimini nasıl gerçekletiriyorsunuz

ncelikle embriyonun simetrik olup olmadıına ve ne kadar hızla bölündüüne bakıyoruz. Normalde embriyo, birinci gününde bölünüyorsa salıklı olarak kabul ediyoruz. Bölünme ekilleri de önemli. Bölünme ekline göre birinci kalite ve ikinci kalite olarak adlandırıyoruz. Embriyo seçiminde dikkat ettiimiz bir baka nokta da atıklarının incelenmesi. Embriyonun içinde yaadıı sıvıdaki atıklarından, metabolik aktivitesini anlıyoruz. Bu yöntem sayesinde, tek embriyo transferiyle baarı yüzde 60a, iki embriyo transferiyle de yüzde 80e çıkabiliyor baarı. Bu da demek oluyor ki, yeni yöntemler gelitirebilirsek tüp bebekte baarı ansının ötesinde çoul gebeliklerin de önüne geçebiliriz.

Fazla embriyo transferi mutlaka çoul gebelie yol açıyor mu

ç embriyo transfer edildiinde tekiz gebelik olasılıı yüzde 60, ikiz gebelik olasılıı yüzde 30, üçüz gebelik olasılıı da yüzde 10dur. Bundan da anlaılacaı üzere üç embriyo transfer edildiinde mutlaka üçüz bebek doacaı anlamına gelmez. Ama yine de bir risk var.

Birden fazla embriyonun tutması baarı mı yoksa baarısızlık mıdır

Bence her ne kadar bir hamileliin olması baarıysa da, ikinin üstündeki hamilelikler bu baarıya gelen gölgedir.
Kaynak:www.saglikplatformu.com