1199

Kiwano kavunu: Görüntüsü bildiimiz kavundan oldukça farklı olan bu tür birçok kültürde meyve grubunda yer alıyor. Salatalık çekirdeine benzeyen çekirdekleri ve yeil transparan iç kısmıyla ekerli salatalık tadını andırıyor. Farklı bir esansı olan bu yiyecein sarı kabuunun altındaki iç kısmı çekirdekli jöleye benziyor. Aızda tart gibi bir tat bırakıyor.

1199

Romanescu: Karnıbahara benzeyen bu bitki brokoliyi de andırıyor. Eer bu iki sebzeyi seviyorsanız, eminiz ki ‘romanescu’ isimli bu sebzeyi de seversiniz. İçerdii youn antioksidanlarla salıa da oldukça faydalı.

2170

Buda eli: Asya’da yetien bu türü parmak eklinde limon olarak düünebilirsiniz. Asit yönünden oldukça zengin olan bu meyve çekirdeksiz. Aızda kuru bir tat bırakan buda eli, limon familyası içinde yer alıyor.

3149


Durian: Malezya ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yetien bu meyvenin birçok ülkede tüketilmesi yasaklandı. ünkü çok kötü kokuyor. Foseptii andıran kötü bir kokusu var. Dikenli yeil dı yüzeyinin içinde sarı bir katman yer alıyor. Singapur’da elinizde bu meyve varsa toplu taıma araçlarına binmeniz yasak. Fiyatı da yüksek olan bu meyveyi Malezyalılar ‘Meyvelerin kralı’ olarak tanımlıyor.

4129

Monstera Deliciosa: Adı lezzetli canavar anlamına geliyor. Sıradıı lezzetiyle belki de evinizde yetitirdiiniz en mükemmel yiyecek. Ananasa benzeyen kokusu ve tadı bu meyveye balanmanıza neden olabilir.

5103

Paw paw: Bugüne kadar hiç Kuzey Amerika muzu diye birey duymu muydunuz Duymadıysanız eer paw paw bu meyvenin ta kendisi. Fakir adam muzu olarak da bilinen bu meyve ABD’nin kuzeyinde yetiiyor. Normal muzdan daha kısa boylu ve kalın olan bu yeil muzun ticari olarak alıverii yapılmıyor. Sadece yerli halkın tükettii bir meyve türü.

676


Ejderha meyvesi: ‘Pitaya’ olarak da bilinen bu meyve, kabuundaki sert tırnaklarıyla nam salmı. Pembe renkli bu ejderhaların içi etli ve beyaz. Kivi çekirdeine benzeyen çok küçük siyah çekirdekleri var.Tadı da kiviye benziyor. ekerli fakat ekimsi.

755

Jabotacaba: Aacı çok uzun ömürlü olan bu meyveler kirazı andırıyor. Koyu kırmızı rekli jabotacabalar ekerli erie benziyor.

854

Yıldız meyvesi: Geometrik bir simetriye sahip bu meyveyi dilimleyerek kestiinizde birçok yıldız elde edebiliyorsunuz. Esansı ve tadıyla içinizi bayabilir. Bİraz üzüm, biraz mango ve biraz da limon karıımında bir tadı var. ‘Carambola’ olarak da biliniyor. Sri Lanka’da yetien bu tropikal meyve türü aırı oksalik asidinden dolayı böbreklere zarar verebiliyor. Bu nedenle böbrek rahatsızlıı yaayanlar için pek yararlı deil.

948

Teke sakalı: Teke sakalı Avrupa’da ve Güney Amerika’da bilinen bir yiyecek. Sapı ve çiçekleri yenmiyor. İstiridye tadını andıran bu sebzenin sadece kökleri tüketiliyor. Balıksı tadıyla bilinen teke sakalı çorba ve yemekler içinde tüketiliyor.

1058

(Ekolay)