Doayla kucaklaarak spor yapmak mı istiyorsunuz

Trekking doa sporlarının en hafif kollarından biridir. Uzun ve yorucu yürüyü anlamına gelir. Hiking ise günübirlik doa gezisi anlamına gelir. Dilimize ingilizce’den geçen “trekking” sözcüü ingilizce’de “doal engellerle dolu bir arazi parçasını gelii ho bir ulaım aracı kullanmaksızın yürüyerek amak” anlamına geliyor. Asıl anlamı ise” güney afrika’da kanı ya da yaya olarak göç” demek.

Her yatan insan trekking ve hiking yapabilir. lkemizde trekking ve hikinge ideal pekçok bölge bulunuyor. Seyahat acenteleri akdeniz, ege ve marmara bölgesi bata olmak üzere pekçok ufak yöre, da köyü, yaylalara turlar düzenliyor.

Trekking ve hikingde yürüyü müddeti parkurun güçlük derecesine göre deiiklik gösterir. Orta dereceli bir parkur yaklaık olarak 5-6 saat sürer. Kalabalık ve gürültülü ehir hayatından bir an olsun uzaklamak, doayla babaa bir gün geçirmek ve doadaki güzellikleri grup arkadalarıyla paylamak isteyenlerin uratıkları bir spor aktivitesidir. Amaç ehirde özlenen doal hayata bir gün olsun ayak uydurabilmektir. Tabii bunu yaparken belli bir miktarda yorgunluu göze almalısınız.

Bu etkinlik için yürüyüünüzü kolaylatırması ve tatsız sürprizlerle karılamanıza engel olması için bir yürüyü ayakkabısı ve orta boy bir sırt çantası dıında teknik bir malzemeye ihtiyacınız yoktur. Bundan baka grup rehberlerinin parkurun güçlük derecesine göre verecekleri ufak ipuçları dıında teknik bir bilgiye sahip olmanıza da gerek yoktur. Fakat son zamanlarda bu tür organizasyonlar yapan acenteler macerayı sevenleri de göz önünde bulundurarak teknik malzeme ve bilgi gerektiren zorlu parkurları da programlarına dahil ettiler.