Trekking etkinlikleri düzenleyen pekçok acente bulunmaktadır. Trekking turları günübirlik olduu gibi, daha uzun süreli de olabilmektedir. Dou ve güneydou anadolu’ya, karadeniz’e düzenlenen turların süreleri kimi vakit bir haftayı bulmaktadır. Acentelerin bünyelerindeki rehberler sizin bütün danımanlık ihtiyaçlarınızı karılayacaklardır. Günübirlik parkurların istanbul’a yaklaık olarak 1,5-2 saat mesafede olmaları bu tür turların tercih edilme oranını arttırmaktadır.
Yolculua genellikle sabah çok erken çıkılır.  Günübirlik gezilerde, gezi bir günün içerisine sıdırılacaından amaç güne erken itibaren vakti oldukça iyi kullanmaktır.

Yolculuk sırasında rehberlerden programla ilgili bilgi almalısınız.  Unutulmaması gereken en önemli nokta turu satın almadan önce parkurun güçlük derecesiyle ilgili bilgi almaktır. ünkü ilk defa böyle bir tura katılıyorsanız nispeten kolay ve sizi çok zorlamayacak bir parkurla balamalısınız.  Vakit geçtikçe tecrübe kazandıkça parkurların güçlük derecesini arttırabilirsiniz.