Ahap Boyama – Transfer Teknii

Gerekli malzemeler :

– Ahap obje
– Uygulamak için tercih ettiiniz resim
– Akrilik boya
– Beyaz astar boya
– Transfer tutkalı
– Su zımparası
-Fırça (deiik kalınlıkta fırçalar)
– Vernik

İlemler :

Akrilik boya (1 boya + 2 su ) su ile inceltilir. Yassı kıl fırça ile ince bir kat sürülür, kurutulur.  Kuruyan boyanın üzeri sıfır nolu zımpara ile hafifçe zımparalanır (pürüzsüz yüzey fotokopi kaıdının iyi yapımasını salar).

Transfer tutkalı fırça ya da parmakla sürülebilir. nce resminizin boyalı yüzeyine ince bir kat, daha sonra yapıtıracaınız zemine ince bir kat transfer tutkalı sürülür, kurumaya bırakılır.  Hızla kuruyup effaf hale gelince resmin boyalı yüzüne ikinci defa daha kalın bir tabaka transfer tutkalı eit biçimde sürülür ve kurutulmadan derhal yüzeye yapıtırılır.  Ortadan kenarlara doru bir bezle hafifçe bastırılarak yapıtırılır. (hava kabarcıı kalan yerlere ine batırılıp, silinerek havası çıkartılır). transfer tutkalı en az 3 saat bekletildiinde tam ve effaf olarak kurur.  Daha fazla beklenebilir ama 3 saatten önce kaıdı sökme ilemine geçilmemelidir.

Kaıdın yüzeyi çok az nemlendirilir ve bir köesinden sökülmeye balanır.  Fotokopide renklerin youn olduu yerlerden kaıt basitçe sökülecektir.  Beyaz olan yerlerde fotokopi boyası olmadıı için kaıdın sökülmesi daha fazla nemlendirmeyi gerektirir.  Beyaz yerlerden kaıdın temizlendiine emin olmalısınız.  Yoksa cila aamasında yüzeyin üstünde kalan kaıt tabakası pürüzler oluturur.
Resim ince bir tabaka durumunda yüzeye taınmıtır.  Kullanılan boyanın ideal renkleri ve ideal fırçası ile tamponlayarak resim tamamlanır.  Gereken yerlerde sivri uçlu fırça kullanılır.

Son cila olarak; parlak bir yüzey için çatlatma vernii ya da mat bir yüzey için; mat sprey cila kullanılır.

Püf noktası:

Transfer yaparken, transfer tutkalını hem obje üzerine hem de transferini yapacaınız fotokopi üzerine sürün ve hiç hava kabarcıı kalmadıından emin olun.  Transferinizi açmak için en az 2 gün bekleyin.