Tedavisi olmayan ve kısırlıa sebep olabilen endometriozisten korunmak için Omega-3 yaları açısından zengin ton, somon ve ceviz gibi gıdaları tüketmeninse faydalı olduu belirtildi.

Human Reproduction dergisinde yayımlanan, 70 binden fazla Amerikalı hemire üzerinde yapılan aratırmada, hemirelerin tükettikleri yalar 5 kategoriye ayrıldı ve hemireler 12 yıl boyunca takip edildi.

Aratırma neticesinde omega-3 ya asitleri bakımından zengin besinler tüketenlerin endometriozise yakalanma ihtimallerinin dierlerine göre yüzde 22 daha az olduu saptandı.
Buna mukabil, trans yalı gıdalarla bolca beslenenlerin endometriozise yakalanma risklerinin yüzde 48 daha fazla olduu belirlendi.

Trans yaların kalp-damar hastalıkları riskini de artırdıı biliniyor. Trans yalar en çok margarinlerde, kraker gibi hazır gıdalarda ve özellikle festfud lokantalarındaki kızartılmı gıdalarda bulunuyor.

Endometriozis hastalıında rahmin iç dokusu rahim dıında geliiyor ve bazen bu doku dier organlara yapııyor.

Aratırmacılar, bunun yalarla endometriozis arasında iliki kuran ilk aratırma olmasından hareketle daha fazla aratırmaya ihtiyaç duyulduunu söylediler.

Kaynak:cumhuriyet.com.tr