incirler

Türkiye’de orucu “hurmayla açmak adettendir” gibi yaygın bir görü var… Halbuki, zeytin ve incirle de açılabilir. Kur’anı Kerim’de hurmanın yanı sıra zeytin ve incirden de söz edilir…

Peki Ramazan’da hurma yerine neden inciri tercih etmeli diye soracak olursanız Bunun çok önemli iki nedeni var…

1-İncir enerji deposu olduu için açlık hissettirmez ve sizi tok tutar…
2-Yerli malı olduu için Türkiye ekonomisine büyük kazanç salar…

Aydın Ticaret Borsası Meclis Bakanı Aydın Akyüzlü, ilginç rakamlar veriyor; “Tüm Türkiye iftarını kuru incirle açarsa, her gün 1000 tonluk bir tüketim ortaya çıkar. Ramazan 30 gün sürdüü için, bu rakam 30 bine çıkar.”

MUCİZEVİ FAYDALARI VAR

İncirin faydaları aslında saymakla bitmiyor… Ama en önemlisi müthi bir enerji deposu olmasıdır… zellikle de cevizle birlikte tüketildiinde vücudun dinamosu olur…

Sadece meyvası deil, yapraklarından akan beyaz sıvının da mucize etkileri vardır… Bakın incir nelere iyi geliyor… Ve çok etkili incir formülleri;

TOK TUTUYOR: zellikle Ramazan ayı için bulunmaz bir nimet. ünkü incir bir enerji deposu ve oruçluya açlıı hissettirmeyip, tok tutuyor.

Bunun yanında İncir, kan ekerini düzenliyor, hazmı kolaylatırıyor, enerji veriyor. Pek çok vitamini bünyesinde barındırıyor. ocukların geliiminde anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet incir tüketilmesi, kolesterolü de düzenliyor.

incir

KURUSUNUN FAYDALARI:

Ya incir kurutulduunda bünyesindeki kalsiyum 4.6 kat artar. Bu sayede de müthi bir enerji deposuna dönüür. Kurutulmu incir çok deerli olup, iyi bir besin kaynaıdır. Balgam söktürücü, yumuatıcı olarak kullanılır.

Kuru incir, içerdii protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit çeidi açısından zengindir, bu nedenle hücre geliimini destekler.

Ayrıca kuru incir, boaz arısı bronit ve öksürüe de faydalıdır.

Kı aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok salık sorununa karı güç ve dayanıklılık kazandırır.

incir kurusu

BAIRSAKLAR İİN FAYDALARI:

İncir baırsaklardan toksik maddelerin temizlenmesi ve kandaki kollestrol seviyesinin düürülmesi için faydalıdır. Baırsak iltihabı olanların çok incir yemesi gerekir.

İncirin bünyesinde eker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulunur.

incirr

CEVİZLE İNCİRİN KARIIMI

İncir cevizle birlikte yenildiinde hem vücudunu zehirlerden korur, hem de bronite iyi gelerek öksürüü keser.
Nezle için de faydalıdır.

ceviz incir

STLE İNCİR YENİRSE

İnciri sütle ya da sirkeyle eer oda olmazsa yalnızca zeytinyaına batırıp yiyerek basur ikayetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sesiniz kısıldıında hemen bir inciri bir su bardaı kadar sütün içine koyup bir cezvede kaynatın. Ilık ılık bu urubu için, çok yararını göreceksiniz.

incir süt

BEYAZ SIVISI NEYE İYİ GELİR

Ya dalları kırıldıında akan sütümsü beyaz sıvı, nasır ve siillere sürülür.

Anasonla beraber yenen incir ise hem kan yapar, hem de imanlatır.

incirsari