tiroit

Tedavisi mümkün bir hastalık olan guatr, tiroid bezinin çalımasındaki bozulma sonucu ortaya çıkıyor. Hastalık erken tehis edilirse kontrol altına alınabiliyor. Aksi taktirde kötü sonuçlar doabiliyor.

Guatr tiroid bezinin çeitli nedenlerle büyümesidir. Toplumda yaklaık %30-40 oranında tiroid bezinin çeitli hastalıkları mevcuttur. Kadınlarda görülme sıklıı daha fazladır. Tiroid nodülleri gelien teknoloji ile daha sık tespit edilebilmektedir. Büyük oranda iyi huylu olmalarına ramen ortalama olarak 100 tiroid nodülününden 15′inde kansere rastlanmaktadır. Hisar İntercontinental Hospital’dan Genel cerrahi uzmanı Opr.Dr. İlker Abcı, tiroid’le ilgili merak edilen sorularımı yanıtladı:
Tiroid nedir

Opr. Dr. İlker Abacı: Boynun ön kısmında bulunan kelebek eklindeki bir organ olan tiroid bezi, T3 ve T4 hormonlarını üretmekle görevlidir. Yaklaık 20 gr aırlıındadır. Tiroid hormonları kalp hızı, kolesterol seviyesi, kilo, ruhsal durum, adet düzeni gibi birçok farklı sistemi ilgilendiren fonksiyonları üstlenir. Tiroid hormonlarının tiroid bezinden az salgılandıı duruma hipotiroidi, çok salgılandıı duruma ise hipertiroidi denir.

Hipotiroidi nedir

Opr. Dr. İlker Abacı: Tiroid bezinin yetersiz çalıması sonucunda veya dier sebeplerle tiroid bezinin salgıladıı hormon vücudumuzun ihtiyacını karılayamayabilir. Bu duruma hipotiroidizm denir ve saçlarda kabalama, matlama, ciltte kuruma, pullanma ve dökülme, istemedii halde kilo alma, diyete ramen kilo verememe, kabızlık, cinsel isteksizlik, çabuk yorulma gibi ikâyetlerle kendini belli eder. Yapılacak kan testleri sonucu tehisin dorulanmasını takiben eksik olan tiroid hormonunu vererek çok hızlı iyileme salamak mümkündür. Bu hastalar ömür boyunca ilaç kullanmak zorundadır.

Hipertiroidi nedir

Opr. Dr. İlker Abacı: Troid bezinin gereinden fazla hormon salgıladıı duruma hipertiroidizm (zehirli guatr) denir. Zehirli guatrda çarpıntı, ellerde ve vücutta titreme, ani kilo kaybı, saçlarda dökülme, kaıntı, boazda dolgunluk hissi, aırı itah dolayısıyla çok yemek yeme ve su içme, aırı terleme, çabuk yorulma sinirlilik sık görülen ikâyetlerdir. Bazı hastalar, bulantı, ishal, kusma ve çok sık dıkılamadan yakınır. Bu saydıklarımızın hepsi aynı anda bulunmayabılır. Nodülsüz guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doru çıkması mümkündür.

Tiroid nodülü nedir

Opr. Dr. İlker Abacı: Boynun ön kısmında yer alan tiroid bezinden türeyen çeitli boyutlarda olabilen kitlelerdir. Tek veya çok sayıda olabilirler. İçinde sıvı bulunan kistler halinde olabilirler. Diffüz guatrda ise tiroid bezi genel olarak büyümütür. ok sık görülmesine ramen çok büyük oranda iyi huyludurlar. Nodüller milimetrik boyutlarda olabilecei gibi boynun tamamını kaplayan büyük boyutlara ulaabilirler.

Tiroid nodüllerinin belirtileri nelerdir

Opr. Dr. İlker Abacı: Büyük oranda belirtisiz seyrederler. Ancak boynun ön kısmında, adem elması denilen kıkırdaının altında büyüyen kitle olarak ele gelebilir. Büyüklük arttıkça nefes darlıı, yutma güçlüü, ses kısıklıı ikayetlerine sebep olabilirler.

Tiroidimde nodül olduunu nasıl anlayabilirim

Opr. Dr. İlker Abacı: Ayna karısında tiroid kontrol edilir. Bunun için boynun ön kısmında adem elmasının hemen altında genileme veya ilik olup olmadıına bakılmalıdır. Tiroid bezi bu bölgede yeralır. Bu kontroller baı geriye yaslayarak yapılmalıdır. ayet bu bölgede genileme veya ilik görülürse bir hekime bavurulmalıdır.

Tiroidimde nodül olduunda ne yapmalıyım

Opr. Dr. İlker Abacı: ayet tiroid bezinizde nodül saptanmısa bir endokrinoloji veya endokrin cerrahı tarafından takip ve tedaviniz yapılmalıdır.

Tiroid nodüllerinin tedavisi nedir

Opr. Dr. İlker Abacı: Tiroid nodüllerinin tedavisi sebebe balıdır. ayet yapılan tiroid ince ine aspirasyon biyopsisinde iyi huylu, kanser öz olmayan hücreler görülmüse, büyüme eilimi göstermeyen küçük nodüller takip edilebilir. Bazen nodüllerin büyümesini engellemek veya küçültmek amacıyla tiroid hormon tedavisi tercih edilebilir. ayet yapılan tiroid ultrasonografilerinde nodüller büyüme eilimindeyse ine biyopsileri tekrarlanmalıdır. İne biyopsisi sonucunda kukulu hücreler izlenen hastalar ameliyata alınır. Ayrıca nefes borusu ve yemek borusuna yaptıkları baskı sonucu nefes darlıı ve yutma güçlüüne sebep olan hastalarda da ameliyat tercih edilir.