Amerikalı aratırmacılar, yeni bir tıbbi görüntüleme teknii gelitirdi. Vücudun iç ayrıntılarını bin kat büyütebilen teknik sayesinde en küçük tümörler dahi fark edilebilecek…

Amerikan Bilimler Akademisi yıllıında yayınlanan makaleye göre, ”Raman spektroskopisi” temeline dayalı yeni teknik, moleküler görüntüleme alanını geniletiyor ve imdiye kadar kullanılan görüntüleme tekniklerinin hiçbirine benzemiyor.

20′li yıllarda Hintli bir fizikçinin bulduu ”Raman etkisi”, optik bir hadiseyi anlatıyor. Buna göre, herhangi bir ortam, ııı yansıtırken frekansını hafifçe deitiriyor. Aratırma ve sanayi alanında yaygın ekilde kullanılan ”Raman spektroskopisi”, moleküler yapıların anlaılmasını salıyor. Yöntem, tıpta vücudun içinin görüntülenmesinde ise ilk kez kullanılıyor.

Yeni teknikle, hastanın vücuduna ırınga edilen ”nanoparçacıklar”, dıardan gönderilen lazer ıınıyla karılaınca sinyal yolluyor, bu sinyaller sayesinde organizma içindeki durum tespit ediliyor.Farelerde baarıyla denenen yeni teknik, barsak kanserinin erken evrede tespiti amacıyla insanda denenecek.

Sabah