ev-gerecleri
tünün sararttıı çamaırın sararan kısmını nemlendirin. stüne mısır niastası serpin. Sonra, bir bez aracılııyla, nemli kısmı ütü ile kurutun. Leke yok olur.

Deri kaplı mobilyalar portakal ve ya limon kabuuyla ovulursa yeni görünülü olur.

Yıkanabilir kumalarda kahve lekesini çıkarmanın en kolay yolu saf gliserin ile ovmaktır. Yarım saat bekledikten sonra her zamanki gibi yıkayın.

Kaplardaki kireci temizlemek için kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın.Veya bir miktar sirke döküp kaynatın. Kireç’in yok olduunu göreceksiniz.

Kadife kaplı koltukların kadifeleri sirkeli suyla silinirse parlar.

Lavabonuzdan gelen kötü kokuyu gidermek için içine bir avuç kaya tuzu atın. Koku yok olacaktır.

Kurumamı kan lekesinin üzerine biraz niasta serpmek ve niasta kuruduktan sonra fırçalamanız yeterlidir. Kurumu lekeler için de bir litre suya katacaınız iki yemek kaıı amonyak iinizi görecektir. Leke bu karıım ile fazla bastırılmadan silinirse yok olacaktır.

İçinde ya beklemi ieleri temizlemek için ienin içerisine sirke ile parça halinde kaya tuzu atmalı ve iyice sallamalı. Bol su ile çalkaladıktan sonra ieler ilk hali gibi olur.

Meyve suları örtünün üstüne dökülür dökülmez tuz serpin .Yıkadıınız zaman tertemiz olacaktır.

Limon kolonyası kullanarak oluan çay lekesini çıkarabilirsiniz.

Halınız ya lekesi olmusa karbonatla bunu temizleyebilirsiniz.Yaın üstüne bol karbonat döküp, biraz ovmak yeter, kuruduktan sonra iyice fırçalayın. Lekenin yok olduunu göreceksiniz.

Muamba ve marleylerdeki ayakkabı izleri ile dier lekeleri çıkarmak için tiner kullanılır. Tiner bulunmadıı zamanlarda ise sirke aynı ii yapacak güçtedir.

İçinde yumurta kaynattıınız su mineral bakımından oldukça zengin olduu için souduktan sonra bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

Tıkanan lavabolarınızı kaynar sodalı su ile açabilirsiniz. Tıkalı yere döküp bir müddet bekleyin.

Donmu camlarınızı tuza batırılmı nemli bezle silerseniz buzu rahat çözersiniz.

Kumalardaki tükenmez kalem lekelerini ispirtoyla silerek veya kumaın o kısmını ispirtoya yatırarak çıkarabilirsiniz.

Bir bezi gliserine batırarak camları bu bezle silerseniz, gliserin camların terlemesine ve suyun süzülerek yerleri kirletmesine engel olur.

Eer yıkanmayacak kumaınız ruj lekesi olduysa alkolle silerek kolayca çıkarabilirsiniz.

Paslanmı demir malzemenizin üzerine bir miktar çinko parçası ekledikten sonra az miktarda sülfürik asit koyulmu su içerisinde bekletirseniz pastan tamamen kurtulabilirsiniz.

Yalı boya lekelerinden kurtulmak için lekeyi eter veya asetonlu bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Giysilerinizde oluan ter lekelerini amonyak iesinin azına tutarak temizleyebilirisiniz. Kokuyu ise yarım çay kaıı sirke karıtırılmı suya batırılan süngerle silerek yok edebilirsiniz.

arap lekesi taze ise lekeye tuz dökülür .Eer leke beklemi ise oksalik asit veya amonyak çözeltisi ila leke yok edilebilir.

Eer lekeleri temizledikten sonra o bölgede renk açılması var ise o bölge seyreltik asetik asit çözeltisine batırılmı sünger ile silinirse rengin eski halini alması salanır.

Gümülerinizi 20 ml su içerisinde 10 g tebeir tozu ve 10 g amonyak çözündürülerek hazırladıınız karıım ile ovabilirsiniz.

İpekli, yünlü kumalarınız baz çözeltilerinden, pamuklu, keten ve kenevir elyaf ise asit çözeltilerinde zarar görmektedir.

Organik leke çıkarıcılar (aseton, alkol, benzin, karbon tetraklorür, kloroform, eter) kullanıldıktan sonra bölge kuru bezle iyice kurutulmalıdır.

Elbisenizdeki fondöten lekesini, etere batırılmı bir bezle sildikten sonra sabunlu suyla yıkayın. Leke yok olacaktır.

Salça ve keççap lekesini yok etmek için sıcak su ile gliserini eit miktarlarda karıtırın. Kumaı bir saat boyunca bu karıımda beklettikten sonra her zaman kullandıınız deterjan ile yıkayın.

Terleme lekesi beyaz kumata ise oksalik asitle silin, durulayın, sonra oksijenli su ile
silin. Nazik kumata ise hafif amonyaklı veya limonlu su ile silin.Yünlü kumata kumaı
birkaç saat sirkeli souk suda beklettikten sonra lekeyi temizleyebilirsiniz.