Thalasso – Terapi nedir

Thalasso – terapi deniz yosunu gibi denizin pekçok deiik özellii ve sıcaklık kullanılarak yapılan bir “yeniden canlandırma” terapisidir.

Bu terapi, vücudun gereksinimi olan doal element ve mineral tuzların vücuda tekrardan kazandırılmasını temin eder. Kan dolaımını düzenledii gibi ruh ve vücuda rahatlama temin eder. Stres ve selülit giderici, zayıflatıcı, toksin atıcı, sindirim ve dolaım sistemini düzenleyici, cildi güzelletirici özellikleri bulunmakta olan bu terapinin en önemli kuralı deniz suyu ve deniz yosununun kullanılmasıdır.

Thalasso-terapinin öneri edilen tedavi müddeti 9-12 gündür.  Bir haftadan az olması öneri edilmez.  Her tür tedaviden önce olduu gibi thalasso-terapiden önce de genel bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Masaj ve rehabilitasyon uzman bir fizyoterapist tarafından, banyo ve dular ise uzman bir hidroterapist tarafından yapılmalıdır. Bundan baka, her birey için ayrı yazılımlar oluturularak bireyin ihtiyaçlarına göre de thalasso-terapi tatbik edilebilir. Bu programlardan bazıları anti-stres, anti-selülit, romatizma arıları, zayıflama ve sıkılama yazılımları, doum öncesi ve sonrası, kalça ve diz arıları için uygulanan programlardır.

Thalasso – Terapi mutlaka;

– Gerçek deniz suyu ile,

– Uzman bir ekip tarafından,

– Temizlik koullarına ideal olarak yapılmalıdır.

Tarihçesi

Zamanın balangıcından beri suyun salık üstündeki rolü bilinmektedir. Antik çalardan beri deniz suyu ve deniz ürünleri pekçok hastalıın tedavisinde kullanılmıtır. Eski yunan’da suyun vücuttaki tümörleri yok ettii ve düüncedeki kötülüü arındırdıına inanılırdı. Roma imparatoru augustus, hastalıktan korunmak için deniz yosunu içeren sularla yıkanırdı.

16. yüzyılda fransa kralı ııı. henry, cilt problemlerini tedavi etmek için deniz yosunu kullanmıtı.

18. yüzyıla geldiimizde deniz suyu ve termal banyoların önemi öne çıkmaya baladı. 1899 yılında fransa’da dr. luis bagot ilk thalasso-terapi merkezini açtı. 1964 senesinde de fransız bisiklet yarıçısı louisan bobet geçirdii kaza sonrasında uygulanan thalasso-terapi tedavisiyle yaadıı iyileme sürecinden sonra ilk modern thalasso-terapi merkezini fransa quiberon’da açtı.

Neden deniz suyu,  deniz yosunu ve sıcaklık

İnsanın kan plazmasını deniz suyu kompozisyonuyla kıyasladıınızda, derhal hemen tıpkı olduu anlaılır. Deniz suyu vücut ısısı kadar ısıtıldıında oligo element olarak isimlendirilen hayati elementlerin cilt tarafından emilimi daha da kolaylaır. Bunun da kaslar üstünde rahatlatıcı, kasılmaları hafifletici ve arı giderici tesirleri vardır.

Deniz suyunda vücut plazmasında olduu gibi 104 element ve mineral bulunur. 1 m³ deniz suyunda bulunmakta olan ana maddeler öyledir:

Bakır 10 mg

Baryum 50 mg

Manganez 3 mg

İyot 50 mg

Selenyum 4 mg

Lityum 100 mg

inko 14 mg

Florid 1.4 mg

Rubidyum 20 mg

Deniz yosunu deniz suyundan 10 kat fazla oligo element içerir.  amurlatırılmı bir hamur durumunda 32 derece sıcaklıkta vücuda uygulandıında elementler vücuda nüfuz ederek hücreleri uyarır ve baııklık sistemini kuvvetlendirir. Deniz yosununun gençletirici özellikleri uzun zamandır bilinmekte olup cilt hastalıkları ve kilo vermek gibi amaçlarla da kullanılıyor. İnsan plazmasının özelliklerine sahip olan deniz yosunu, denizden vitamin ve mineral açısından zengin besinleri emer. Bunlar cilde temas ettiklerinde vücuda nüfuz ederek vücudun nemlenmesini, arınmasını, beslenmesini ve dengelenmesini temin eder.

Bazı thalasso-terapi yöntemlerinde vücut deniz yosunuyla hazırlanmı harçla ıslatılmı bezlere 1 saat kadar süreyle sarılarak cildin arınması ve canlanması hedeflenir. Bu sayede kan dolaımının düzenlenmesi de salanır. Bu ilem sırasında kii termal bir battaniyeye sarılarak sıcak kalması salanır. Son adımda uzman bezleri çıkararak lazım masajı yapar ve böylece oksijen bütün tıkalı dokulara ulaır.

Thalasso – terapide uygulanan tedavilerin tanımları

Thalasso-terapide, ilem görmü deniz suyu, deniz mineralleri, tuz ve yosun gibi minerallerle birlikte lazım özelliklere sahip araç gereç de kullanılır.

Pressoterapi: Pressoterapi makinası denen sofistike bir makinenin kullanımıyla yapılan masajın yanında “lenf drenajı” yapılmasıdır. bu ilem selülit, bacaklarda aırlık hissi veya vücudun normalden fazla su tutması gibi durumlarda idealdir.

İskoç duu: Vücudun deiik bölgelerine 4 metre mesafeden yüksek basınçlı deniz suyu duu uygulanmasıdır. Bu ilem kas salıını artırır, kan dolaımını düzenler, selüliti azaltır ve kilo kaybına yardımcı olur.

Vibrosauna: Bu özel sauna yöntemiyle, yatay vaziyette pozisyon verilmi kiiye titreim terapisi, müzik terapisi ve/veya aromaterapi uygulanarak bütünsel bir rahatlama salanır.

Aqua gym (su jimnastii): Suda yapılan egzersizlerdir. vücudu toksinlerden arındırırken kilo kaybı da temin eder.

Analitik havuz: Fizik tedavi uzmanının yardımıyla kiiye özel bir egzersiz yazılımı oluturularak artrit, doum sonrası, lumbago, selülit gibi problemlere suda çözüm getirilir.

Afüzyon duu: Isıtılarak vücuda püskürtülen deniz suyuyla yapılan masajla gerçekletirilir. Bu ilem kan dolaımını uyarır, stress azaltarak rahatlamayı temin eder.

Balneoterapi: zel olarak tasarlanmı olan anatomik banyo küvetleri kullanılarak vücuda masaj yapılır: Bu banyolarda bir seri dairesel dalga sayesinde batan ayaa kadar drenaj salanır.  Su 192 adet bilgisayar ayarlı hava püskürtücüsü sayesinde vücuda verilir; su basıncının ayarı tedavinin amaç ve gereksinmelerine göre ayarlanır. Bu ilemle birlikte deniz yosunları, deniz tuzları, öz yalar gibi organik fonksiyonlarda etkili olan maddeler de kullanılabilir.

Body wrap: Mikroestalladas® yosununun vücuda kaplanmasıyla yapılır. Toz durumunda olan bu yosun sıcak suyla karıtırılır ve elde edilen harç vücuda uygulanır. Bir termal örtüyle kaplanmı olan ekliyle organizmanın toksinlerden arınması, gereksinim duyulan minerallerin emilmesi salanarak pekçok baka faydasın dıında selülitten kurtulma, zayıflama, rahatlama gibi yararlar salanır.

Hidromasaj: 37 derece sıcaklıkta deniz suyu ile doldurulmu bir küvette uygulanan su masajıdır. Vücut ile deniz suyu arasındaki kimyasal alıveri ve yüzlerce hava kabarcıı hem ruhsal hafiflik ve dinginlik hem de kan dolaımında hızlanma temin eder.

Basınçlı du: Bilhassa vücudun kritik bölgeleri olan bacaklar, bacak üstleri ve kalçalara 36-40 derece sıcaklıkta basınçlı du tutulmasıdır. Bu teknik dokuların toparlanmasına ve selüliti silmeye yardımcı olur.

Thalasso – terapi sonrası masajlar

Thalasso-terapi sonrası yapılan masajlar bilhassa ruhsal rahatlama için vazgeçilmezdir:

Shiatsu masajı: Japon kökenlidir. Akupunktur noktalarına masaj uygulayarak enerji dengesi salama tekniine dayanır. Stresi giderir, yorgunluu alır, lenf ve kan dolaımını artırır.

Aromaterapi masajı: Bitkisel öz yalarla yapılan rahatlatıcı, lenf ve kan dolaımını hareketlendirici bir masajdır.

Yıldız masajı: Ayrık 2 bacak, ayrık 2 kol ve ba ile yıldız biçiminde yatılarak uygulanır. Masaj uzmanı saçtan ayak uçlarına kadar basınçlar uygulayarak masaj yapar.  Stres giderici ve youn rahatlatıcı tesiri vardır.

kaliforniya masajı: Tamamen rahatlatmaya yöneliktir. Masaj uzmanı tarafından yourma ve ovma hareketleriyle uygulanır.

Geleneksel masaj: Pek çok teknik ile uygulanabilir: hafif dokunular, basınçlı dokunular, ovma gibi. bilhassa incelmek isteyenler için uygundur. Kan dolaımını hızlandırır, kasların güçlenmesine yardımcı olur.

4 altın yardımcı

Thalasso – terapiden en yüksek ölçüde netice almanız için ite size 4 altın yardımcı:  hareket, uyku, dinginlik ve dengeli beslenme.

Hareket: Bir spor salonunda efor testinden geçtikten sonra, kapasiteniz dorultusunda aletli veya aletsiz egzersizler yapın. Bundan baka, doada yürüyü, yüzme, bisiklet gibi sporları yapmayı da alıkanlık durumuna getirin.

Uyku: En önemli holuk reçetesidir.

Dinginlik: Strese hayır! olası olduunca hayatınızı ve yaadıklarınızı kabullenin, halletmeniz olası olmayan eyleri oluruna bırakın. Kendinizi beyninizde ve vücudunuzda iyi hissedebilmek için çabalayın.

Dengeli beslenme: Sizi strese sokan ve aç bırakan rejimlere son verin. dengeli beslenmeniz ve gerektii kadar yemeniz ince bir görüntü için yeterli olacaktır.