Dünyanın en ünlü oyunu olan Tetris, 25 yıl sonra bile popülerliini kaybetmiyor. İte Oxford üniversitesi tarafından ortaya çıkartılan bilimsel Tetris aratırması.

Bilgisayar oyunlarını sevmese bile herkes hayatında mutlaka bir kere Tetris’i denemitir. 1984 yılında Alexey Pazhitnov tarafından yaratılan bu yapım aslında, geometri ve elenceyi bir araya getiriyor. 90′lı yıllarda zeka geliimini olumlu yönde etkiledii için bu ünlü yapım uzmanlar tarafından çocuklara tavsiye ediliyordu.

Ancak orijinal oyunun piyasaya çıkıından, 26 yıl sonra Tetris’in belki de yapımcı Pazhitnov’un bile asla aklına gelmeyecek yeni bir özellii ortaya çıktı.

Travmatik hastalarda gelime yaandı

Oxford niversitesi’nin psikoloji departmanı tarafından yapılan aratırmaya göre, Tetris’in psikolojik faydaları da bulunuyor.

Aratırmayı yürüten Dr.Emily Holmes’un bildirdiine göre; psikolojik travma sonrası durumlarda bu oyun iyilemeyi daha kolay hale getiriyor. Dr.Holmes hâlâ süren aratırmasında imdilik 40 kiilik gönüllü bir hasta grubuna 10 ile 30 dakika arasında, Tetris oynattı. Gözlemlerinin sonucunda, bu hastalarının iyileme süreçlerinin hızlandıı ortaya çıktı.
Kaynak:habervitrini.com