testiskanseri

Testis kanserleri 15-35 ya erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir.Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların deerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aamada müdahale edilebilir.

Testis kanserlerinde görülen semptomlar:

*Testislerde küçük arılı kitle
*Scrotumda aırlık hissi
*Alt karın bölgesinde veya kasıkta arı
*Testislerde elle herhangibir deiiklik hissedilmesi
*Scrotumda ani kan veya sıvı toplanması
*Erken tehiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo veya dutan sonra scrotumun sıcakla gevedii andır.

Muayenede izlenecek adımlar:
*Aynanın karısında ayakta durun.Scrotum derisinde herhangibir deiiklik veya ilik olup olmadıına bakın
*Herbir testisinizi heriki elinizle muayene edin.Orta parmaklarınız testisin altında, baparmaınız üstünde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi nazikçe çevirin.Bir testisiniz dierinden daha büyükse bu sizi aırtmasın.Bu normaldir.
*Spermi taıyan ve biriktiren yumuak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun.Kanserli kiteler genellikle testisin bu bölgesinde yerleir.Ancak testisin ön yüzündede görüldüü olur.

Eer bu muayene sonucunda bir kitle ile karılaırsanız hemen doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın hemen tedavi edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri özellikle erken tehis ve tedavi ile yüksek gerileme ansına sahiptir.Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluur.Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını dier testisi ile sürdürebilir.