38512.jpg

İletiim teknolojileri ba döndüren bir hızla geliiyor. İnternet ve cep telefonundan sonra imdi de televizyon üzerinden haberleme dönemi balıyor.

TV’DEN GRNTL İZLE

TV’ye balanacak küçük bir cihaz sayesinde, binlerce kilometre uzaktaki kiilerle görüntülü konumak mümkün olacak. Yeni sistem, farklı ülke ya da ehirlerde yaayanların istedikleri an birbirlerini görebilmelerini salayacak. ‘IPTV’ adı verilen sistem, İngiltere ve Fransa’nın ardından haziran ayında Türkiye’de devreye girecek. Söz konusu hizmet, set top box (STB) isimli cihaz üzerinden yürütülüyor. Bir ucu telefon hattına dieri TV’ye balanan cihaz, internet tabanlı çalııyor. İki yönlü iletiim imkanı salayan cihaz sayesinde, uzaktan eitim, video konferans ve uzaktan salık hizmetleri almak da mümkün.

İLETİİM TEKNOLOJİSİNDE IIR AACAK

STB cihazları, internet ve cep telefonlarından sonra iletiim teknolojilerinde yeni bir çıır açacak. IPTV tümüyle devreye girdiinde hem insanların televizyon izleme alıkanlıkları deiecek hem de TV’ler sadece kanalların seyredildii cihazlar olmaktan çıkacak. Seyirci, ne zaman neyi izleyeceine kendisi karar verecek. rnein seyirci, takip ettii bir dizinin istedii bölümünü istedii yerinden izleyebilecek. IPTV, batılı ülkelerde ciddi bir yaygınlık kazandı. Türkiye’de ise dijital platform hizmeti sunan Digiturk, istei balı yayın uygulamasını belli ölçüde hayata geçirmeye baladı.

HASTANEYE GİTMEDEN DOKTORA GRN

Bir tarafı telefon hattına bir tarafı da TV’ye balanan STB cihazları internet tabanlı çalııyor. Bu sayede iki yönlü bilgi iletiimi salanabiliyor. Cihazla uzaktan eitim, video konferans (görüntülü telefon) ve uzaktan salık hizmetleri almak da mümkün. zellikle yalı nüfusunun youn olduu Avrupa ülkelerinde vazgeçilmez bir hizmet haline gelen IPTV sayesinde hastalar, hastaneye gitmeden doktora görünebiliyor.

HAZİRAN’DA TRKİYE’DE

Kiileri uzaktaki yakınlarıyla televizyon üzerinden görüntülü konuma imkânı da tanıyan yeni teknoloji, haziran ayı içerisinde Türkiye’de de kullanılmaya balanacak. Bu amaçla Türk Telekom, IPTV ihalesi açtı. Bu ihaleye giren firmalardan Alcatel Teleta, imdiden Türkiye’nin ilk IPTV destek merkezini de kurdu. Fransız ve Amerikan ortaklı firma, Türkiye’de internet televizyonu ile ilgili faaliyetleri İstanbul’daki merkezinden yönetecek.

irketin Murahhas Aza ve üst düzey yöneticisi Haluk İlkdoan, geleneksel TV anlaıyını gelitirerek kaliteli bir seviyeye taıyacaklarını söyledi. Yeni sistemde her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebileceini ve sistemin interaktif olacaını kaydeden İlkdoan, bu sayede DVD’de olduu gibi televizyon yayınının da durdurulup geriye alınabileceini ifade etti. İlkdoan, “Maç yayını sırasında arkadalarınızla yayın üzerinden mesajlaabilme ansına sahip olacaksınız. İstediiniz programı özgürce seçebileceksiniz. Kısaca internet üzerinden gerçekletirdiiniz her ilemi televizyon üzerinden de yapabilme imkânına kavuacaksınız.” dedi.

internethaber.com