klavye

Tehlikeli internet hastalıkları
Bilgi kaynaı olan internet, baımlılık yapıyor. Bir tür uyuturucu gibi görülen internetin, kiilerde yalnızlık hissi yarattıı, depresyonu tetikledii, sosyal iliki ve çevre kaybına neden olduu bugüne kadar birçok kere söylendi. Peki internet baka hangi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor İte sorunun cevabı…

goz

10- Göz yorgunluu
Gözlerinizi çok kullandıınız zaman yorulur. Buna göre, bilgisayar ekranına saatlerce bakarsanız, gözlerinizin arıması kaçınılmaz olur. Mayoclinic.com adlı internet sitesi göz arıları her ne kadar sinir bozucu olsa da, dinlendirdiiniz zaman geçer. diyerek, göz yorgunluunu internet hastalıkları listesinde onuncu sıraya koyuyor.

maymun

9- Hasta oldum! kaygısı taıma
Bazı insanların arı belirtilerini yanlı ya da olduundan daha büyük bir ekilde yorumlama eilimi vardır. Wikipedia, bu salık kaygılarını, kötü bir hastalıa yakalandıına dair aırı kaygılanma ve endielenme eklinde tanımlıyor. İnternetteki mevcut tıbbi bilgiler sayesinde, daha önce hiç salık kaygıları taımamı insanlar bile günümüzde aırı heyecanlanabiliyor. İnternet herkesi delirtmeden önce bu hastalıın sınırlarını belirlemeli.

iskeletor

8- Ba arısı
İnternet kullanımı ile ilgili üç tip ba arısı vardır.

*Gerginlik sonucu oluan ba arıları: Bu tarz ba arıları stres yüzünden deil de, boyun ve göz arılarınızın tetiklemesiyle oluur.

*Kronik günlük ba arıları: Eer bir ayın yarısından daha fazlasını ba arısı ile geçiriyorsanız, bu hastalıkın sıkıntısını çekiyor olabilirsiniz.

*Stress sonucu oluan ba arısı: Bu hastalıa sebep olan büyük stresler deil de, gün boyunca çektiiniz küçük endielerdir.

sırt

7- Sırt arıları
Kötü duru özellikle obezite, sigara ve egzersiz eksizlii ile desteklenirse sırt arılarına yol açar. Eminim ki, zamanın çounu internet baında geçirenler, pilates topu ile arılarından kurtulmaya çalııyordur.

kan pıhılaması

6- Kan pıhtılaması
Son birkaç yılda uçakla seyahet ettiyseniz, damar imesi veya kan pıhtlamasıyla ile ilgili uyarıyı görmüsünüzdür. Etrafta dolaamayan uçak yolcularının vücudundan su çıkar ve bu hastalıa karı savunmasız kalırlar. Bu yüzden ayaklarınızı hareket ettirmeli ve yer deiimi için bazen ayaa kalkmalısınız.

munchaesun

5- Munchausen sendromu
İnternet, bitmek bilmeyen sohbet odaları ya da insanların problemlerini paylaabilecei, tavsiye arayabilecei sosyal a siteleri sunuyor. Bazı insanlar sadece biraz ilgi çekebilmek için sahte hastalıklar yaratabiliyor. Mesela tecavüze urama, saldırıya urama veya ciddi hastalıklara yakalanma gibi trajediler uydurabiliyor. Tüm bu ilgi çekme yöntemleri Munchausen sendromunun belirtileri arasında yer alıyor.

facebook

4- Facebook depresyonu
Daily Maile göre, Facebook ve dier bazı sosyal a siteleri genç kızların endie ve depresyona eilimli olmasını salıyorlar. Aynı makalenin devamında, genç kızların özellikle duygusal hayal kırıklıkları üzerinde tekrar tekrar konumaları, ruh hallerini kötü yönde etkilerken aynı zamanda mutsuz duygular edinmelerine yol açıyor. Tüm bu sonuçlar Stony Brook niversitesinde 83 kız örenci üzerinde yapılan aratırma sonucunda ortaya çıkmıtır. Aratırmayı yöneten doktorlardan Dr. Davilla, genç kızların konuyu deitiremediklerini söylüyor.

sinir

3- İnternet siniri
İnternette öfkelenmeniz her ne kadar salıınızı etkileyen bir olay olarak görülmese de, sonunda iddete yol açabiliyor. Tim McDonalda göre, bu öfkenin sebebi fazla bilgi yükü olabilir. İngileterede yapılan aratırmaya göre, 200 insan içinden yüzde 68i bilgisayardaki performans düüklüünü ya da geçiçi sorunları, einin ailesi ile haftasonunu geçirmekten daha stresli bulurken, yüzde 38i de toplu taımada sıkııp kalmaktan daha stressli olduunu belirtiyor.

eklem

2. st eklem bozuklukları
st eklem bozuklukları içinde boyun tansiyon sendromu, bilek tünel sendromu, bilek ve el arıları, bursan iltihaplanması yer alıyor. Sürekli tekrar eden burkulma sendromları geçmite yazarların çokça karılatıı bir durumdu. Rahatsızlıın ana nedeni sürekli olarak aynı pozisyonda klavye gibi bir yazı aracı kullanmak.

wanted