Amerika’nın ünlü ekonomi dergisi Forbes, tedavisi en pahalı 10 hastalıın listesini yayımladı. Derginin haberine göre Michigan’daki Altarum Enstitüsü’nde görevli salık ekonomisti Charles Roehrig’in hazırladıı listede tedavisi en pahalı hastalıın ruhsal bozukluklar olduu belirtiliyor. Bu hastalıkların tedavisi yanında ilaçları da oldukça pahalı.

Kalp hastalıkları:

Hükümet, bu hastalıın tedavisine yaklaık 123,1 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 5. Kalp krizleri halen ülkelerin bir numaralı ölüm nedeni. Ancak, bu hastalıın masrafları düen bir ortalamada ilerliyor. ünkü, daha az insan sigara içiyor. Sigara kalp krizi için büyük bir risk faktörü. Kolesterol düürücü ilaçlar da kalp krizlerini önleyebilir.

Kanser:

Hükümet, bu hastalıın tedavisine yaklaık 99,4 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 7. 1996 yılından 2005 yılına kadar tüm tıp maliyetlerinin artmasıyla tüm kanser tedavilerinin maliyeti de artı gösterdi. Ancak, kolon, göüs ve prostat kanserlerinin tedavi maliyetleri iki haneli oranlarda arttı.

Hipertansiyon:

Hükümet bu hastalıın tedavisine yaklaık 50,2 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 9. Yüksek kan basıncı üzerindeki maliyetler sürekli yukarı doru tırmanıyor. ünkü, doktorlar hastaları çoklu ilaçlarla daha saldırganca tedavi ediyor. Bu zaman periyodu boyunca, Norvacs gibi popüler birçok pahalı markalı kan basıncı ilacı bulunuyor. Eer doktorlar, daha ucuz muadil ilaçlara geçerse, bu maliyetler gelecekte düebilir.

eker hastalıı:

Hükümet, eker hastalıının tedavisine yılda yaklaık 35,8 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 8 civarında. Yaklaık 24 milyon Amerikalı eker hastası varken, Türkiye’de ise bu rakam tahminen 3 milyon 200 bin. Ancak, bu sayı obezitenin yayılmasıyla her geçen yıl daha da artıyor. Maliyetlerin daha yüksek olmamasının nedeni ise eker hastalıı ölümlerinin birçounun kalp hastalıından kaynaklanıyor olması. Bunun maliyeti de ayrı olarak deerlendiriliyor.

Göüs hastalıkları:

Bu hastalıın tedavisine harcanan miktar 64,6 milyar dolar iken, yıllık artan harcama oranı yüzde 6. Akcier hastalıklarının bu kategorisinde astım, kronik obstrüktif
akcier
hastalıı (KOAH) bulunuyor. KOAH’ın maliyetleri, sigara içme oranlarında azalma ve birkaç iyi tedavinin varlıından dolayı yava yava artıyor.

Ruh salıı bozuklukları:

Hükümet, bu hastalıın tedavisine yaklaık 142,2 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı ise yüzde 6. Alzheimer ve Parkinson hastalıı, depresyon, bunalım ve izofreni gibi hastalıklar ruh salıı bozuklukları arasında yer alıyor. Psikiyatrik bozukluklar için maliyet artıı, faydası sınırlı olmasına ramen yeni çıkan pahalı ilaçlar ile yükseliyor.

Osteoartrit:

Hükümet, bu hastalıın tedavisine yaklaık 48 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 8. Kambur bel çizgisi artritlerin niçin maliyetinin arttıının bir sebebi olabilir. Obezite de artritler için büyük bir risk faktörü. Vioxx ve Celebrex gibi pahalı ilaçların ise 2000 yıllarında tedaviye eklenmesiyle masraflar daha da arttı. Vioxx isimli ilaç, 2004 yılında kalp krizi riskini artırdıına dair balantı ortaya çıkınca piyasadan toplatıldı. Pfizer tarafından satılan Celebrex ise toplatılan ilaç kadar popüler deil.

Böbrek hastalıı:

Hükümetin böbrek hastalıının tedavisi için ödedii miktar ise yaklaık 35,9 milyar dolar. Yıllık artan harcama oranı yüzde 13. Diyalizin icadı böbrek yetmezlii tedavisinin biçimini deitirdi. Böbrek hastalıı için dier pahalı tedavi ise eritropoietin hormonu (EPO), böbrek hastalarındaki kansızlıın tedavisi için Amgen firması tarafından gelitirilmi bir ilaçtır.

Sırt problemleri:

Hükümet sırt problemlerinin tedavisine yaklaık 40,1 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 9. Maliyetin büyük çounluunu omurilik ameliyatları oluturuyor. Bir nedeni ise sırt ameliyatlarının giderek daha karmaık ve pahalı olması. Sırt arısını tedavi etmek için narkotik ilaçlar daha fazla popüler oluyor. American Medical Association dergisinde yayınlanan bir çalıma, tüm harcamaların insanların daha iyi hissetmesine yardımcı olmadıını göstermi.

Travma (Zihin sarsıntısı):

Bu hastalıın tedavisine yaklaık 100,2 milyar dolar harcanıyor. Arabalar artık daha güvenli olmasına ramen, travma maliyetleri artmaya devam ediyor. ünkü, her vakayı tedavi etmek için daha fazla para gerekiyor. Bilgisayarlı tomografi taramaları ve dier tehis amaçlı testler çok fazla paraya mal oluyor.