İtalyan aratırmacılar, çeitli kimyasal ilemlerle tahta parçasını 10 günde kemie dönütürdü. Koyunların bacaklarına nakledilen yapay kemik, gelimeye baladı.

Gelitirilen yeni ve doal yöntemle bir kaç yıl içinde insan kemii üretmenin mümkün olacaını söyleyen aratırmacılar, tahta parçasının çeitli kimyasallarla girdii reaksiyon sonucu yaklaık 10 gün içerisinde insandaki kemik dokusuna dönüebildiini açıkladı.

Aratırmada ısı yardımıyla tahtanın içindeki su ve proteinleri alınarak, kalsiyum karbonat haline gelmesi salandı ve ortaya kimyasal olarak kemikten ayırt edilemeyen bir madde çıktı.

Elde edilen kemikteki delik ve kanalların titanyum kemiklerde bulunmadıı ve bu protezin vücutla daha kolay bütünleeceini söyleyen aratırmacılar, aratırma sonucunun umut verici olduunu dile getiriyor.

Bolonya yakınlarındaki Faenzada bulunan Istec Biyoseramik Laboratuvarında elde edilen kemiinin üretiminde daha hafif ve delikli olması sebebiyle bambu benzeri, rattan adlı malzeme kullanıldı.

Projeyi yürüten ekibin baında bulunan Dr. Anna Tampieri, üretilen kemiin imdiden hayvanlarda kullanılmaya balandıını ve olumlu sonuç aldıklarını ifade ediyor.

Laboratuvarda ürettiimiz kemikleri koyunlara naklettik ve baarılı sonuçlar aldık diyen Tampieri, bu buluun kemik dokusunun yenilenme yeteneini kaybettii hastalarda kullanılabileceini, kanser tedavisinde de baarı salayacaını umuyor.

İNSAN KEMİİNE EN YAKIN
retilen kemiklerin en az doal insan kemii kadar salam ve uzun ömürlü olduunu vurgulayan Tampieri, bu kemiklerin insan vücudunun aırlıını kaldıracak dayanıklılıa ve hareket kalibiyetini maksimumda tutacak esneklie de sahip olduunu vurguluyor.

retilen kemiin bugüne kadar üretilmi suni kemikler içerisinde insan kemiine en yakını olduunu vurgulayan proje lideri, uygun tahta cinsini bulmak için yüzlerce aratırma yapıldıını ve sonunda insan kemiine en yakın maddenin rattan olduunda karar kıldıklarını söylüyor.

Bolonya niversitesi Hastanesinden Ortopedi Cerrahı Dr. Maurillo Marcacciyse üretilen suni kemii koyunların bacaklarına monte ettikten sonra birkaç ay süreyle kemiin geliimini gözlemledi.

Marcacci, X-ray cihazıyla yaptıımız incelemelerde kemiin salıklı bir ekilde gelitiini gördük. Sonucun koyunlarda baarılı olması bizi umutlandırdı dedi.

Bir kaç ay içinde tahtadan yapılan kemiin doal kemikle birletiini ve eskisi gibi bütün bir parça haline geldiini gözlemleyen ekip imdi yapay kemii insan vücudunda denemeye hazırlanıyor.

Avrupa Birlii tarafından desteklenen proje ucuz, kolay ve doal olduu için gelitirilmeye müsait ve umut verici olarak nitelendiriliyor.
Kaynak:haberblog.org